Ile kosztuje piaskowanie cegły?
Kategorie:

Ile kosztuje piaskowanie cegły?

Ile kosztuje piaskowanie cegły? Piaskowanie to proces technologiczny, który to został opatentowany dość dawno temu, bowiem w 1870 roku. Pomimo wszystko nadal cieszy się ogromną popularnością i jest powszechnie stosowany w wielu branżach. Czym dokładnie jest piaskowanie? Jakie ma zastosowanie? Jakie rodzaje ścierniwa możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Piaskowanie – co to jest?

Z pewnością część osób zastanawia się, czym tak właściwie jest piaskowanie. Otóż okazuje się, że jest to pewna metoda oczyszczania powierzchni. Sprężone powietrze pobiera ścierniwo z zasobnika, w konsekwencji tworzy się strumień ścierny. Ten natomiast ma za zadanie rozbijać się o dany element, dzięki czemu oczyszczany jest on z rdzy, osadów, śniedzi, próchnicy, a także innych zanieczyszczeń. Więcej informacji o ścierniwie znaleźć można w dalszej części artykułu. W zależności od tego, jaki element jest oczyszczony, musimy dobrać odpowiednie ścierniwo. Ważne jest wzięcie pod uwagę takich czynników, jak jego granulacja, jednakże nie bez znaczenia jest także średnica dyszy czy też wydajność kompresora. 

Jakie zastosowanie ma piaskowanie?

Ile kosztuje piaskowanie cegły?Skoro zdajemy sobie już doskonale sprawę z tego, czym jest piaskowanie, warto dowiedzieć się, jakie zastosowanie może mieć ta metoda. Otóż proces jest powszechnie stosowany w wielu gałęziach przemysłu- jest to możliwe dzięki temu, że uzyskiwane efekty są bardzo uniwersalne. Piaskowanie wykorzystywane jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy konieczne okazuje się czyszczenie, ewentualnie wygładzenie powierzchni- metalu, kamienia, stali, drewna, tworzywa sztucznego, a nawet aluminium. Warto wspomnieć o tym, że piaskowanie umożliwia uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, która jest znacznie korzystniejsza niż po szlifowaniu. Dodatkowo wcześniej wspomniana metoda to gwarancja dotarcia nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Kiedy więc możemy zastosować ten sposób? Z pewnością każdy słyszał kiedykolwiek o piaskowaniu ścian. Oprócz tego usuniemy rdzę, co w sposób szczególny przydatne okazuje się w motoryzacyjnej branży, bowiem możemy odnowić elementy karoserii i felgi. Dodatkowo oczyścimy konstrukcje metalowe i stalowe w wielu przedsiębiorstwach bądź na terenie prywatnym. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że piaskowanie niejednokrotnie wykorzystywane jest do czyszczenia chodników, które zostały wykonane z kostki brukowej, ewentualnie kamiennych płyt. Za pomocą tej metody usuniemy stare warstwy farb, lakierów czy też innych powłok. Z powodzeniem możemy to wykorzystać do obróbki wielu ozdobnych przedmiotów, bowiem pozwala to nam uzyskać pożądaną formę. Piaskowanie wykorzystywane jest także przy renowacji pomników lub fontann. Jest to skuteczny sposób na matowienie szkła, a także na przygotowanie danej powierzchni pod malowanie. 

Rodzaje ścierniwa – jakie możemy wyróżnić?

W zależności od tego, jaki jest rodzaj ścierniwa, możemy spodziewać się różnych efektów. Piaskowanie kamienia często wymaga nieco innych materiałów niż piaskowanie cegły. Ścierniwo każdorazowo należy dostosować do typu powierzchni, rodzaju piaskarki, a także do oczekiwanego rezultatu. Przykładowo w przypadku ciśnieniowych piaskarek możliwe jest zastosowanie dowolnego rodzaju ścierniwa. W procesie piaskowania jest nim najczęściej piasek kwarcowy, jednakże nie tylko. Coraz częściej stosuje się takie materiały, jak chociażby piasek szklarski, kulki szklane, szlaka miedziowa, korund, żużel pomiedziowy, śrut, metal, suchy lód, a nawet pokruszone skorupki orzechów. Ostatnio ogromną popularnością cieszy się elektrokorund, który to wyróżnia się zdecydowanie większą trwałością niż tradycyjny piasek. W konsekwencji wykorzystywany jest do obróbki szkła. Jest to ścierniwo syntetyczne, które używane jest także do czyszczenia stali, kamienia, metali, drewna, cegły. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w roli ścierniwa mogą występować również ceramiczne materiały, takie jak chociażby węglik krzemu.

Ile może kosztować nas piaskowanie cegły?

Interesuje cię, ile kosztuje czyszczenie cegły? Spieszymy z odpowiedzią! Otóż piaskowanie cegły z naturalnych zabrudzeń to koszt oscylujący w granicach 15 zł za metr kwadratowy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku usuwania pozostałości tynku, wówczas musimy liczyć się z uregulowaniem płatności w wysokości około 35 zł za metr kwadratowy. Najbardziej niekorzystne dla nas pod względem ekonomicznym jest piaskowanie cegły z farby, wówczas musimy liczyć się z kosztami nawet 50 zł za metr kwadratowy. Jak to wygląda w przypadku piaskowania innych materiałów? Przykładowo za metr kwadratowy kostki brukowej zapłacimy 15 zł, jednakże konstrukcje stalowe to konieczność uregulowania płatności w wysokości 40 zł. Warto jednak pamiętać, że są to tylko ceny orientacyjne i mogą różnić się w zależności od lokalizacji, doświadczenia firmy, wielkości powierzchni, a także kilku innych czynników.

angielski francuski niemiecki hiszpański