Sztuczne zęby – ile kosztują? Zapewne każdy z nas chciałby cieszyć się zarówno zdrowym, jak i pięknym uśmiechem. Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe. Na szczęście istnieją nowoczesne rozwiązania, dzięki którym na nowo możemy cieszyć się z cudownie prezentującego się uzębienia. Czym dokładnie jest implant zęba? Jakie rodzaje implantów należy wyróżnić? Implanty jednofazowe czy dwufazowe – na jakie się zdecydować? Jak przebiega proces wszczepienia? Jaki jest koszt sztucznych zębów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym dokładnie jest implant zęba?
Aby móc dyskutować na temat ceny implantu zęba, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. Gdybyśmy spróbowali zdefiniować to pojęcie, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewien rodzaj zamiennika korzenia. Dzięki niemu możliwe jest odbudowanie uzębienia, które na skutek różnych incydentów zostało utracone. Jeśli porównalibyśmy to rozwiązanie z popularną protezą, wówczas moglibyśmy wskazać kilka znaczących różnic. Przede wszystkim proteza jest elementem ruchomym, który to umieszczany jest na dziąsłach, co umożliwia uzupełnianie braków w uzębieniu. Dodatkowo zęby znajdujące się na protezie w zdecydowanej większości przypadków wykonane są z akrylu, ewentualnie z porcelany. Co ciekawe, proteza przytwierdzana jest za pośrednictwem specjalistycznego kleju, ewentualnie metalowych konstrukcji. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku implantów, które w praktyce są po prostu śrubami, które wwierca się w kości lub w żuchwę. Jego główną funkcją jest bycie korzeniem zęba. Po kilku miesiącach od umieszczenia implantu, struktura łączy sią z tkanką kostną.
Jakie rodzaje implantów należy wyróżnić?
Nie da się ukryć, że stomatologia rozwija się bardzo dynamicznie, podobnie jak leczenie implantologiczne. W konsekwencji poszczególne placówki oferują różnorodne rozwiązania. Na dzień dzisiejszy wyróżnić można implanty, które wykonane są z dwóch rodzajów materiałów: cyrkonu i tytanu. Kiedy zdecydujemy się na implant wykonany z tytanu, wówczas w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na to, że materiał ten charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością, a dodatkowo jest biokompatybilny. W praktyce oznacza to, że możliwe jest szybkie połączenie się z kością, wykazując przy tym stabilność i solidność. Godny podkreślenia jest kolor. W przypadku, kiedy dojdzie do tego, że linia dziąsła się obniży, wówczas część metalowa może być widoczna. W niektórych sytuacjach tytan może powodować reakcje alergiczne, chociaż jest to bardzo rzadkie zjawisko. Jednak by temu zapobiec, wykorzystuje się implanty cyrkonowe. Ich kolor jest ściśle zbliżony do koloru zębów. Jego właściwości są podobne do naturalnej tkanki, zapewne dlatego rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością.
Implanty jednofazowe czy dwufazowe – na jakie się zdecydować?
Warto również wspomnieć zarówno o implantach jednofazowych, jak i tych dwufazowych. Te pierwsze to dość szybki sposób na trwałą rekonstrukcję. Wszystko dzieje się podczas jednej wizyty, co z pewnością jest bardzo satysfakcjonujące. Pomimo wszystko nie możemy zapominać o tym, że ta metoda stosowana jest, kiedy braki uzębienia nie są duże, natomiast stan jamy ustnej jest w pełni satysfakcjonujący. Jeśli jest jednak zupełnie odwrotnie, czyli braki są duże, wówczas nie obędzie się bez zastosowania dwufazowych implantów. Wówczas proces zakładania przebiega wieloetapowo, co w konsekwencji oznacza, że potrzebujemy nieco więcej czasu. Oczywiście rodzaj implantu jest dokładnie omawiany podczas trwania konsultacji, a specjalista z pewnością wybierze najbardziej bezpieczne i optymalne rozwiązanie.
Jak przebiega proces wszczepienia?
Cały proces rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą. Pacjenci zostają poddani specjalistycznym badaniom, podczas których przeprowadzony jest także wywiad. Na podstawie tych informacji możliwe jest ustalenie całego planu leczenia. Uwzględnia się również wszelkie warunki, wyjaśniane są zasady. Zabieg wszczepiania jest bezbolesny. Jego długość trwa od 30 minut do nawet 2 godzin, jednakże ostateczny czas zależny jest od ilości wszczepianych implantów.
Sztuczne zęby – jaki jest ich koszt?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że całkowity koszt wszczepiania implantu to kwestia dość indywidualna. W praktyce oznacza to, że dość problematyczne jest wskazanie jednoznacznej ceny, która w każdym przypadku będzie uniwersalna. Niestety każdy z nas posiada nieco odmienną sytuację w jamie ustnej, a także zupełnie inne problemy z uzębieniem. Końcowy koszt zależny jest chociażby od doświadczenie chirurgów, od zastosowanej technologii, a także od tego, jakie materiały zostały wykorzystane. W przypadku wykorzystania bardzo dobrych surowców, musimy liczyć się z kosztem oscylującym niekiedy w granicach kilku tysięcy złotych. Cena może różnić się także w zależności od tego, gdzie przeprowadzany jest zabieg.