Lód w spray’u – zastosowanie
Kategorie:

Lód w spray’u – zastosowanie

Lód w spray’u – zastosowanie. Dolegliwości bólowe powodują ogromny dyskomfort. Z tego powodu od zawsze szukano sposobów na to, aby zlikwidować ból albo go zmniejszyć. Można uciekać się do naturalnych metod, ale też sięgać po te najbardziej nowoczesne. Nieprzyjemne doznania nierzadko prowadzą do konieczności spotkania się ze specjalistą, który będzie w stanie zlikwidować przyczynę bólu. Bywa też tak, że sam zabieg jest nieprzyjemny i może powodować ból, zwłaszcza jeżeli obszar, na którym się pracuje, jest głęboko dotknięty chorobą lub innym problemem. 

Lód w gabinecie podologicznym

Właśnie ze względu na podwyższenie komfortu pacjenta, podolodzy korzystają z lodu w sprayu. Dzięki niemu miejscowo zamraża się tkanki, dzięki czemu obniża się czułość receptorów. Wykonując zabieg, można w ten sposób zdecydowanie poprawić wrażenia pacjenta. Zanim specjalista podejmie się działań, miejsce, które ma opracowywać, traktuje lodem w sprayu. Jest ono w ten sposób zamrożone, a co za tym idzie – znieczulone. 

Należy pamiętać o tym, że preparat nie jest rozpryskiwany bezpośrednio na skórę, gdyż mogłoby dojść do jej uszkodzenia. Najlepiej jest zastosować lód w sprayu na gazik, a następnie przyłożyć go do skóry tam, gdzie występują dolegliwości bólowe. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów tego typu produkty są przeznaczone do profesjonalnego użytku. Dzięki temu ogranicza się ryzyko nieumiejętnego wykorzystania produktu, np. na zbyt dużym obszarze ciała lub w niewłaściwy sposób.

Lód w sprayu – zalety

Lód w spray’u – zastosowanie

Nie bez powodu lód w sprayu stał się tak bardzo popularny w ostatnich latach. Widać, że stosują go nie tylko podolodzy, ale też m.in. gabinety lekarskie oraz fizjoterapeuci. Jakie są zatem największe zalety jego wykorzystania?

Przynosi bardzo szybką ulgę w bólu 

W przeciwieństwie do innych preparatów aplikowanych na skórę daje natychmiastowy efekt. Nierzadko, stosując maści przeciwbólowe, na rezultat trzeba czekać nawet kilkadziesiąt minut. W tym wypadku, chwilę po przyłożeniu gazika spryskanego lodem w sprayu, pacjent przestaje odczuwać bul, a miejsce jest znieczulone. W sytuacji, gdy wykonuje się zabieg podologiczny, pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu. Nie trzeba czekać, aż preparat zacznie działać. Dzięki temu wizyta nie wydłuża się niepotrzebnie, co również jest z pożytkiem dla pacjenta.

Działa miejscowo

Dzięki temu znieczulone jest dokładnie to miejsce, na którym zależy osobie przeprowadzającej zabieg. Jest to ważne z punktu widzenia komfortu pacjenta, ale też kwestii ekonomicznych. Zużywa się dokładnie tyle sprayu, ile potrzeba do wykonania konkretnej czynności.

Jest wydajny

Nie trzeba wiele preparatu na gaziku, aby jego działanie było skuteczne. Dzięki temu koszty korzystania z lodu w sprayu nie są wysokie, tym bardziej w porównaniu z innymi formami znieczulania pacjenta.

Poprawia poczucie komfortu pacjenta

Ból podczas wykonywania zabiegu podologicznego może być tak bardzo nie do zniesienia, że istnieje ryzyko, że pacjent zrezygnuje z kontynuowania leczenia. Mogłoby to mieć bardzo negatywne konsekwencje dla jego zdrowia. Również dlatego tak ceniony jest lód w sprayu. Zastosowanie go sprawia, że pacjent czuje się bardziej zaopiekowany, a zabieg czy inne czynności nie kojarzą mu się w sposób negatywny. 

Nie reaguje z innymi preparatami 

Lód w sprayu nie wymaga pokrywania skóry warstwą preparatu, która byłaby problematyczna w trakcie wykonywania zabiegu. Dzięki temu daje bardzo dużą dowolność w kwestii przeprowadzanych czynności. Nie ma również ryzyka, że pacjent okaże się źle tolerować preparat znieczulający.

Zobacz również:

Lód w sprayu – zastosowanie przy kontuzjach

Często słyszy się o bardzo popularnym zastosowaniu lodu w sprayu przy różnego rodzaju kontuzjach. Korzystają z niego zarówno sportowcy zawodowi, jak i uprawiający różne dyscypliny w sposób amatorski. Podolodzy spotykają się z tym nierzadko, dlatego że właśnie w obrębie stopy najczęściej pojawiają się kontuzje. Można tu wspomnieć chociażby o problemach ze ścięgnem Achillesa, skręceniem kostki czy z wybiciami palców. Oczywiście inne części ciała są w różnych dyscyplinach sportowych narażone na urazy i kontuzje. Dlaczego lód w sprayu jest w tym przypadku tak bardzo pomocny? Otóż działa głęboko na tkanki i znieczula do tego stopnia, że w znacznym stopniu ogranicza czucia bólowe. Dzięki temu sportowiec może wrócić do aktywności fizycznej już chwilę po zaaplikowaniu lodu. 

Należy pamiętać oczywiście o tym, iż nie w każdej sytuacji wskazane jest minimalizowanie odczuć bólowych. Jeżeli kontuzja jest poważna, powinna zostać podjęta interwencja medyczna. Jeżeli zatem wyraźnie widać, że kość, staw, czy tkanka uległy znacznemu uszkodzeniu, np. wystąpiło złamanie, przemieszczenie w stawie lub otwarta rana, powrót do aktywności fizycznej mógłby być tragiczny w skutkach. Dlatego też osoba ze służb medycznych powinna zadecydować, czy wystarczy skorzystać z lodu w sprayu, czy jednak należy unieruchomić zawodnika.

W wielu sytuacjach problemem są dolegliwości bólowe, ale sam powód nie jest na tyle poważny, aby wyeliminować daną osobę z gry czy rywalizacji. Tak jest np. w przypadku uderzeń i krwiaków. Często dotyka to piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywki wpadają na siebie. Silne uderzenie powoduje ból, jednak nie musi wiązać się z koniecznością zejścia z boiska. Aby poprawić funkcjonowanie zawodnika na boisku, zamraża się bolące miejsce, aby mógł wrócić do gry.

Warto dodać, że dzięki stosowaniu lodu w sprayu, obniża się ryzyko pojawienia się siniaka w miejscu uderzenia. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ponieważ ma to wpływ na późniejsze dochodzenie do pełni formy po kontuzji. 

Lód w sprayu – zastosowanie i ryzyko

Tak jak wiele innych preparatów, ten również musi być wykorzystywany rozważnie. Przede wszystkim, powinien korzystać z niego wyłącznie specjalista. Możliwość zakupu przez osoby prywatne przynosi ryzyko stosowania go w nieumiejętny sposób, który będzie tragiczny w skutkach.

Co zatem jest ważne? W zastosowaniu podologicznym zwraca się uwagę na to, aby lód w sprayu zaaplikować na gazik i w ten sposób nałożyć na miejsce, na którym będzie przeprowadzany zabieg. W ten sposób działa się precyzyjnie, nie zamrażając tkanek dookoła, na których nie ma takiej potrzeby. Poza tym nie ma wtedy ryzyka, że na skórze znajdzie się zbyt dużo lodu. Gdyby tak się stało, istnieje ryzyko odmrożenia. Jest ono tak samo niebezpieczne jak odmrożenie w naturalnych warunkach. Dlatego w przypadku stosowania lodu w sprayu przy kontuzjach zwraca się uwagę na to, by nie psikać, gdy pojawi się już biały nalot. Może to być znak, że preparatu znalazło się zbyt dużo na ciele. 

Leczenie odmrożeń jest długotrwałe, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do konieczności usunięcia części tkanek. Stąd nacisk kładziony na umiejętne wykorzystanie preparatu oraz stosowanie go tylko przez osoby, które nie są laikami. 

Gdzie kupić lód w sprayu?

Skoro jest to tak przydatny produkt w gabinecie podologicznym, gdzie kupić lód w sprayu? Zdecydowanie powinno się to zrobić w profesjonalnym sklepie podologicznym. Można mieć wtedy pewność, że jest to produkt w pełni bezpieczny do zastosowania w środowisku medycznym. 

Warto zwrócić uwagę na producenta. Renomowane firmy mają odpowiedni skład produktów, ale przykładają też wagę do bezpieczeństwa użytkowania, co w przypadku sprayu jest bardzo ważne. Nie powinno być ryzyka, że produkt wybuchnie lub jego mechanizm będzie się blokować podczas użytkowania. 

W gabinetach podologicznych dba się również o wysoki poziom higieny. Dzięki temu można mieć pewność, że pacjenci są w pełni zaopiekowani. Zakupy przez internet są w pełni bezpieczne, a przy tym pozwalają na korzystanie ze specjalnej oferty skierowanej do specjalistów. 

Warto w swoim gabinecie mieć zawsze pod ręką lód w sprayu, nawet jeżeli nie sięga się po niego często. Niektórzy pacjenci są szczególnie wrażliwi na ból i mają niski próg odporności. Miejscowe znieczulenie podczas wykonywania zabiegu, z pewnością poprawi samopoczucie takiej osoby i sprawi, że nie będzie wspominać wizyty z niechęcią.