Ile kosztuje pralnia?
Kategorie:

Ile kosztuje pralnia?

Avatar
Opublikowane przez

Ile kosztuje pralnia? Każdy gość hotelowy oczekuje świeżej pościeli i akcesoriów. Obowiązkiem hotelu jest dostarczenie takiego wyposażenia. Pranie pościeli hotelowej można zlecić zewnętrznej pralni przemysłowej lub zaaranżować takie pomieszczenie w hotelu. Oba rozwiązania spotykają się z pozytywnymi, jak i negatywnymi opiniami. Wśród najważniejszych argumentów padają te dotyczące ceny. 

Jak dużo pościeli hotelowej zużywają goście?

Czystość pościeli i ręczników to podstawa, która nie podlega dyskusji. Nieprzestrzeganie zasad higieny grozi nie tylko utratą gości, ale poważnym nadszarpnięciem wizerunku, a nawet konsekwencjami prawnymi. Aby zapewnić gościom zawsze świeżą i czystą pościel, obiekty hotelowe korzystają często z usługi pralniczej dla hoteli. Pranie, suszenie i maglowanie zlecają zatem podmiotom zewnętrznym. Dlaczego? W zależności od wielkości obiektu i liczby przyjmowanych gości, codziennie zużywa nawet 700 kilogramów prania. To średnia waga, która została wyliczona w oparciu o 100 gości. W związku z tym na jedną osobę przypada 7 kilogramów zużytej pościeli. Oprócz bielizny pościelowej są to również ręczniki (kąpielowe, do rąk, maty łazienkowe). Im dłuższy pobyt, tym więcej zużytych tekstyliów. Hotele na bieżąco potrzebują świeżej pościeli, dlatego dysponują również zapasowymi sztukami. Aby zachować płynność, konieczne jest jednak regularne pranie i wymiana. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznych pralni.

Jakie są zalety zewnętrznych pralni?

Korzystanie z pralni przemysłowych jest bardzo popularne wśród obiektów hotelowych. Aby usługa była wykonana poprawnie, musi być wykonana na czas i solidnie. W wielu przypadkach hotele nie mogą sobie pozwolić na zorganizowanie własnej pralni, dlatego korzystanie z usług zewnętrznych jest dla nich korzystnym rozwiązaniem. Po pierwsze oszczędzają pieniądze na pracownikach obsługujących pralnię. Po drugie oszczędzają powierzchnię, którą mogą wykorzystać na magazyn lub inne pomieszczenia gospodarcze. W wielu przypadkach hotele w ogóle nie dysponują powierzchnią, którą mogłyby przeznaczyć na budowę pralni. Wreszcie takie pomieszczenie wymaga podłączenia mediów i ścieków. To generuje kolejne koszty i problemy. Własna pralnia to również koszty stałe takie jak: zużycie mediów, zakup środków piorących, eksploatacja i serwis urządzeń. Natomiast pralnie zewnętrzne zabierają z właściciela obiektu wszystkie te obciążenia, oferują wysokiej jakości usługę w przystępnych cenach. Większość z nich proponuje rabaty i promocje, które są tym atrakcyjniejsze, im dłużej trwa współpraca. Kolejnym atutem korzystania  z pralni zewnętrznej jest także możliwość zamówienia odbioru i przywozu prania. To kolejna oszczędność, tym razem czasu. Dzięki temu pranie jest świeże, pachnące i gotowe do użycia. Wszystkie te powody sprawiają, że wybór pralni zewnętrznych staje się popularną opcją. Szczególnie w przypadku dużych obiektów. Wieloletnia współpraca jest również gwarancją jakości i zmniejsza ryzyko błędów i nieprawidłowości.

Jak odbywa się oczyszczanie tekstyliów?

Ile kosztuje pralnia?Zwykły cykl prania składa się z kilku etapów. Jeśli pralnia oferuje odbiór brudnej pościeli, to przyjmuje pakiet w umówionym miejscu i terminie. W przeciwnym razie hotel samodzielnie dostarcza tekstylia. Następnie pranie umieszczane jest w bębnie pralki i poddawane praniu chemicznemu. Później następuje suszenie i maglowanie. Ostatnim etapem jest kontrola jakości. Wyznaczony pracownik sprawdza, czy podczas prania nie powstały uszkodzenia lub plamy. Każdy taki przypadek powinien być zakończony rekompensatą dla hotelu. W tym celu oba podmioty podpisują też ze sobą umowę, która jasno określa prawa i obowiązki obu stron. Uszkodzenia mogą powstawać w związku ze słabą jakością materiału. Czasami jednak wynikają z nieodpowiedzialności pracowników. W tym przypadku pralnia ponosi kary finansowe. Niezwykle często zdarzają się też pomyłki. Pralnie przekazują pościel i inne tekstylia hotelowe, do którego one nie należą. W związku z tym warto weryfikować jakość odebranego prania, a w razie problemów dochodzić się swoich praw.

Ile kosztuje pranie pościeli hotelowej?

Każda pralnia ustala własny cennik. Ceny mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim lokalizacji pralni. Po drugie usług, jakie oferuje pralnia, czasu wykonania usługi czy stosowanych środków piorących. Czasami pralnie oferują korzystne rabaty, związane najczęściej z ilością prania. Większość pralni oferuje ceny podane za 1 kilogram prania. Najczęściej koszt  1 kilograma prania wynosi około 10 złotych netto.

Decyzja o metodzie prania (własna pralnia czy pralnia przemysłowa) jest indywidualną decyzją każdego hotelu. Właściciele i menedżerowie podejmują na podstawie przemyślanych argumentów. Jednym z najważniejszych argumentów jest najczęściej aspekt finansowy, a także czas realizacji usługi czy jej jakość. Najlepiej jeśli wszystkie te elementy można uzyskać w jednym miejscu i cieszyć się tym samym świeżym i pachnącym praniem dostarczonym na miejsce.