Blogi o książkach dla młodzieży
Kategorie:

Blogi o książkach dla młodzieży 

Blogi o książkach dla młodzieży – wielu dorosłych przyznaje, że w trakcie roku kalendarzowego nie przeczytali ani jednej książki. Sytuacja wygląda podobnie wśród młodzieży – osoby w tej grupie wiekowej często sięgają wyłącznie po lektury obowiązkowe. Tymczasem czytanie wpływa nie tylko na rozwój intelektualny, ale również emocjonalny, co w przypadku młodych ludzi jest niezwykle istotną kwestią. Szukając dla siebie odpowiednich książek, warto posiłkować się recenzjami, które dostępne są na niektórych blogach.

Jakie książki będą odpowiednie dla młodzieży?

Nie ulega wątpliwości, że młodzi ludzie powinni sięgać po różnego rodzaju pozycje literackie. To, co czytają w internecie, to tylko wierzchołek góry lodowej – tak naprawdę dopiero książki pozwalają im lepiej poznać rzeczywistość, a także budować światopogląd. Młodzież najczęściej sięga po lektury szkolne, jednak robi z przymusu. Jest to bardzo przykry trend, który utrzymuje się już od kilkunastu lat. Rodzice nie zawsze wspierają swoje pociechy w rozwijaniu pasji czytelniczej. Często nie wiedzą, kiedy przychodzi pora na poważniejsze książki, a kiedy pociecha ma prawo sięgać jeszcze po wydania dla dzieci. Jakie książki dla młodzieży będą odpowiednie? Obecnie większość księgarni wprowadza widełki wiekowe, które jasno sugerują, po jakie wydania może sięgnąć konkretna osoba. Niemniej jednak są one jedynie poradą, a nie ostatecznym wyznacznikiem. Książkę musimy dobrać odpowiednio do stopnia rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka, a także jego zainteresowań. Zanim sięgnie ono po konkretne wydanie, warto przeczytać recenzję książki, tak aby wiedzieć, czego mniej więcej można się po niej spodziewać. Ciekawe recenzje znajdziemy na blogach tematycznych, najlepiej pisanych przez ekspertów. 

Zobacz również:

Polecane blogi o książkach dla młodzieży

Autorzy blogów tematycznych najczęściej recenzują zarówno książki dla dzieci, jak i dla młodzieży. Ciekawe propozycje znajdziemy na stronie Strefa Psotnika – jest to blog poświęcony rodzicom małych dzieci, a także młodzieży 15+. W poszczególnych kategoriach wiekowych znajdziemy wiele propozycji z różnych obszarów tematycznych, które z pewnością zainteresują każdego młodego człowieka. Niektóre książki możemy od razu zakupić w sklepie internetowym. Interesujące propozycje znajdziemy też na stronie Ładne Bebe, choć dedykowana jest ona głównie rodzicom małych dzieci. Niemniej jednak dobrze sprawdzi się w przypadku nastolatków, którzy dopiero wchodzą w ten “trudny wiek”, jednocześnie stanowiąc niemałą pomoc dla rodziców w doborze odpowiedniej lektury. 

Blogi książkowe prowadzone przez szkoły

Obecnie coraz więcej bibliotek szkolnych prowadzi blogi książkowe. Specjaliści recenzują na nich pozycje, które dostępne są w konkretnej bibliotece, podając jednocześnie wiek, w jakim dana książka sprawdzi się najlepiej. Książkowy blog szkolny ma jedną, podstawową zaletę – prowadzi go bibliotekarz, którzy nie tylko pasjonuje się książkami, ale również jest doświadczonym pedagogiem, na co dzień wsłuchującym się w opinie uczniów. Pozwala to stworzyć ciekawe recenzje, które sporządzane są nie tylko okiem pedagoga, ale też po części uczniów. Blogi szkolne warto odwiedzać także z innego powodu – znajdziemy na nich propozycje dedykowane wyłącznie konkretnej grupie wiekowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ na większości stron możemy się zgubić, gdyż recenzuje się na nich książki zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży czy dorosłych. Tymczasem szkolny blog posiada recenzje wyłącznie książek dla młodzieży. 

Blogi prowadzone przez czytelników – czy warto z nich korzystać?

Blogi o książkach dla młodzieży
Blogi o książkach dla młodzieży

Blogi książkowe możemy podzielić na dwie kategorie – te, które prowadzone są przez profesjonalistów oraz te, które prowadzą czytelnicy. Które z nich warto czytać? W sieci znajdziemy mnóstwo blogów czytelniczych, niewiele natomiast eksperckich. Tymczasem wydaje się, że to właśnie te drugie są o tyle wartościowsze, że pozwalają spojrzeć na książkę z zupełnie innego punktu widzenia. Możemy również znaleźć na nich wyjaśnienia ważniejszych, nie do końca zrozumiałych dla nas kwestii. Ponadto książki proponowane przez ekspertów są starannie selekcjonowane, mając na uwadze obowiązujące trendy w wychowaniu i sposobach kształcenia. Na blogach czytelniczych nie zawsze znajdziemy to, czego rzeczywiście szukamy. Niemniej jednak większość z nich ma dużą zaletę, bowiem pod każdym postem czytelnicy zachęcani są do dyskusji. Dzięki temu możemy wymienić spostrzeżenia dotyczące konkretnych wątków czy postaci. Zachęca nas to nie tylko do uważnego czytania, lecz również do zmiany sposobu postrzegania niektórych wydarzeń czy bohaterów. Nie ulega wątpliwości, że blogi z recenzjami książek powinniśmy odwiedzać, jednak każdy musi znaleźć taki, który spełni jego oczekiwania. Na blogach autorzy recenzują różnego rodzaju pozycje, które nie będą odpowiadały gustom wszystkich młodych ludzi. Rodzice powinni też zwracać uwagę na to, co czytają ich dzieci, nawet jeśli są już nastolatkami. Warto również zachęcać pociechy do regularnej lektury, która wspomaga ich rozwój.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański