Sublimacja jaki program
Kategorie:

Sublimacja jaki program

Sublimacja jaki program – sublimacja stała się bardzo popularną metodą wykonywania nadruków. Wszystko przez to, że można przy jej pomocy przenieść grafikę na wiele różnych powierzchni. Można stosować ją do wykonywania np. koszulek firmowych z logo firmy, kubków z własnym nadrukiem, a nawet puzzli. Metoda ta działa dzięki zjawisku fizycznemu – jakim jest sublimacja, czyli przejście ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego.

Dzięki właściwościom jakie wynikają z użycia tej metody barwnik dużo lepiej wnika we włókna materiału i pozostaje w nich na dłużej. Zastanawiasz się co można nadrukować na przedmiotach? Wszystko, co tylko sobie wymarzysz. Wystarczy, że dostarczysz do drukarni gotowy wzór. Metodą sublimacji można wykonywać zarówno napisy, zdjęcia jak i grafiki artystyczne. Chcesz wykonać taki wzór samodzielnie, według własnego pomysłu? Nie ma problemu, wystarczy, że zaopatrzysz się w jeden z podstawowych programów graficznych.

Jak działa sublimacja?

Sublimacja jaki programMasz już w głowie zamysł swojego własnego, unikalnego i niepowtarzalnego wzoru? Jesteś ciekaw jak wygląda cały proces sublimacji? Druk sublimacyjny polega na wydrukowaniu wzoru na specjalnym papierze transferowym, a następnie przeniesieniu grafiki na wybraną powierzchnię. Wszystko wykonuje się przy użyciu specjalnych pras transferowych. Podczas tworzenia wydruków na materiale barwnik wnika w tkaninę i bardzo mocno się z nią łączy, przez co grafika jest bardzo odporna na pranie i czyszczenie. Z tego względu bardzo często przy pomocy sublimacji wykonuje się nadruki na strojach sportowych. Nadruk wykonany przy pomocy druku sublimacyjnego kompletnie nie odróżnia się od zadrukowywanej powierzchni. Nadruki sublimacyjne można wykonywać na wielu różnych powierzchniach, takich jak np.

 • kubki (ceramiczne, metalowe, plastikowe),
 • tekstylia (koszulki, poszewki na poduszkę, fartuszki kuchenne, torby, stroje kąpielowe, bluzy),
 • breloczki,
 • puzzle,
 • podkładki pod myszkę,
 • oraz wiele innych przedmiotów.

Najlepszy materiał do wykonywania sublimacji

Najlepszy materiał, jaki można zastosować do druku sublimacyjnego powinien być biały – ze względu na to, że w druku sublimacyjnym nie ma białych kolorów. Oprócz koloru podłoża istotną kwestią jest także rodzaj materiału na jakim ma zostać wykonany nadruk. Wzór można nanieść jedynie na przedmioty wykonane z poliestru lub pokryte poliestrowym lakierem. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki barwników żelowych, używanych podczas sublimacji, dobrze wiążą się z cząsteczkami poliestrowymi. Sublimacja na białym podłożu poliestrowym to najlepszy wybór, kiedy chcemy aby nadruk był wysokojakościowy. W przypadku nanoszenie wzoru na tekstylia nie muszą być one wykonane w 100% z poliestru. Nadruki będą wyglądały dobrze także na tkaninach z 50% zawartością tego składnika.

Jaki program wybrać do stworzenia grafiki?

Chcesz stworzyć własny, oryginalny wzór, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Jeżeli nigdy nie tworzyłeś żadnej grafiki może to być dla Ciebie dość trudne zadanie, ale całkiem możliwe do wykonania. Projekt nadruku przygotować możesz w dowolnym programie graficznym, np. GIMP, Corel Draw, Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator itd. Możesz także posłużyć się dowolnym edytorem grafiki online. Pamiętaj tylko, że nadruki muszą być zgodne ze specyfikacją jaką podaje strona drukarni. Przed wysłaniem pliku do druku należy sprawdzić takie właściwości jak:

 • format,
 • spady,
 • rozdzielczość,
 • tryb kolorów,
 • czcionki,
 • wielkość pliku,
 • oraz format pliku.

Jeśli wiesz, że samodzielnie nie będziesz w stanie przygotować odpowiedniego pliku do druku, możesz skorzystać z gotowych wzorów lub złożyć zamówienie u specjalisty, który pomoże Ci w stworzeniu wymarzonej grafiki i odpowiednim sformatowaniu pliku.

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat druku sublimacyjnego?

Dobrze wykonany druk sublimacyjny na tkaninach jest praktycznie niemożliwy do odróżnienia od pozostałej części materiału. Zdradzić go może jedynie kolor tkaniny, gdyż kolorowy wzór na białych powierzchniach będzie wyglądał dużo lepiej niż na kolorowych. Inaczej sprawa ma się z czarnymi grafikami, które dobrze wkomponują się zarówno w jasny, jak i kolorowy materiał. Dzieje się tak ponieważ technologia druku sublimacyjnego wykorzystuje jedynie cztery kolory: cyan, magenta, żółty i czarny – jak w wielu zwykłych drukarkach do papieru. Kolor biały natomiast jest zawsze uzyskiwany z tła. Z tego względu zaleca się drukowanie zdjęć i innych barwnych nadruków na białych podłożach, gdyż na nich będą wyglądały najlepiej. Warto także wiedzieć, że istnieją czynniki, które mogą popsuć cały efekt wydruku. Jednym z nich jest wilgotność. Tyczy się ona zarówno otoczenia, jak i materiałów, które zostaną wykorzystane do sublimacji. Bardzo ważne jest, aby papier, na który naniesiony zostanie wzór, był kompletnie suchy. W innym wypadku efekty mogą być bardzo dalekie od tego, czego oczekujemy. Przed złożeniem zamówienia na wydruk sublimacyjny warto rozeznać się w tym, jaki materiał wybrać na tło, tak aby efekty końcowe były jak najbardziej zadowalające.