Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka
Kategorie:

Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka?

Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka? Narkotyki są mocno osadzone w metabolizmie człowieka i stopniowo niszczą zdrowie. W czasie zażywania cierpi intelekt i psychika. Jednak osoba uzależniona nie jest świadoma konsekwencji używania takich substancji. Wszystkie środki odurzające pochodzenia naturalnego lub syntetycznego są trucizną niszczącą cały organizm. Od początku ich stosowania wywierają wymierny wpływ na procesy biochemiczne, endokrynologiczne.

Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka?

Narkotyki mogą wpływać na prawie wszystkie układy organizmu, a także wpływać na społeczne aspekty życia osoby uzależnionej. Narkoman bardzo szybko zmienia się na zewnątrz nie do poznania, ale to tylko niewielka widoczna część. Przy regularnym zażywaniu narkotyków obserwuje się nieodwracalne zmiany w pracy układu nerwowego, narządów trawiennych, mózgu itp. Równolegle spada odporność, dlatego zwykłe przeziębienie może być śmiertelne.

Po rozwinięciu się uzależnienia fizycznego substancja psychoaktywna staje się niezbędna do podtrzymania pracy organizmu: bez niej zaczyna się efekt odstawienia, który staje się przyczyną dalszego zażywania narkotyków https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/. W rezultacie ze strony psychiki pojawia się uporczywy i silny głód, który nie daje się kontrolować i tylko zwiększa się w czasie. Ponadto narkomani często cierpią na choroby zakaźne przenoszone drogą płciową: kiłę, rzeżączkę, rzęsistkowicę, AIDS.

Wpływ narkotyków na serce

Cechy uszkodzenia serca różnią się w zależności od właściwości przyjmowanych substancji:

 • Amfetaminy, kokaina prowadzą do szybkiego bicia serca, wzrostu temperatury, w wyniku, czego mięsień sercowy szybko się zużywa pod wpływem zwiększonego wysiłku, dochodzi do zawałów serca
 • Heroina, morfina i inne opiaty hamują czynność serca – spadki ciśnienia krwi, spowolnienie rytmu serca, w efekcie wpływa na naczynia wieńcowe, pojawiają się nacieki w mięśniu sercowym.

Jak narkotyki wpływają na układ nerwowy?

Organy i tkanki osoby uzależnionej doświadczają niedoboru tlenu. W rezultacie cierpi centralny układ nerwowy i pojawia się:

 • Bezsenność
 • Psychoza, ataki paniki
 • Halucynacje
 • Nielogiczne myślenie
 • Paranoja, depresja, myśli samobójcze
 • Osłabienie wrażliwości części ciała.

Przewód pokarmowy, wątroba, nerki

Negatywny wpływ narkotyków na zdrowie człowieka charakteryzuje się uszkodzeniem układu pokarmowego:

 • Zaburzona jest ruchliwość jelit
 • Procesy regulacyjne są zahamowane
 • Zmniejsza się wydzielanie enzymów i soku żołądkowego.

Często narkomani mają skurcze jelit i żołądka. Ze względu na gorsze wchłanianie pokarmu dochodzi do niedoborów witamin. Wątroba przetwarza szkodliwe substancje niebezpieczne, aby nie dostały się one do innych narządów. Zażywanie narkotyków wiąże się ze spożyciem nadmiernej ilości toksyn, z którymi wątroba nie może sobie poradzić. Komórki narządów stopniowo obumierają.
Polecamy:  ośrodek leczenia uzależnień  oraz znajdź najlepsze zamknięte ośrodki leczenia uzależnień https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/.

Dalej rozwijają się zaburzenia metaboliczne. W końcu wątroba zawodzi i następuje śmierć. Również system wydalniczy jest podatny na uszkodzenia. Amfetaminy stymulują zwiększone oddawanie moczu, w wyniku, czego wiele toksyn przechodzi przez nerki i powoduje stan zapalny. Pod wpływem opiatów tkanka mięśniowa ulega zniszczeniu, martwe białko zatyka kanały nerkowe. Rezultatem jest powszechna diagnoza narkomanów – niewydolność nerek.

Wpływ zażywania narkotyków na płuca

Aby zrozumieć, jak narkotyki wpływają na organizm człowieka, warto zastanowić się nad mechanizmem działania płuc. Jest to rodzaj gąbki, która przepuszcza i filtruje wszystkie wchodzące do środka gazy. Jeśli ktoś pali narkotyki (marihuana, haszysz), smoła, trucizny i sadza osadzają się na wewnętrznych powierzchniach. Tkanka traci elastyczność, zmniejsza się obszar wymiany gazowej. W rezultacie mózg osoby uzależnionej nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, podobnie jak reszta ciała – efekt jest zawsze negatywny. Jeśli narkotyki są zażywane w inny sposób (heroina, morfina), następuje stłumienie ośrodka kaszlu w mózgu. Kaszel jest ochronną reakcją organizmu i sposobem na uwolnienie płuc od śluzu, kurzu, obcych cząstek, a gdy ten ważny odruch jest zahamowany, nadmiar substancji nadal pozostaje w płucach, prowokując namnażanie się bakterii, co stanowi wysokie ryzyko infekcje płuc.

Jak narkotyki wpływają na organizm człowieka – konsekwencje?

Wszystkie psychostymulanty i halucynogeny prowadzą do zmiany świadomości i w krótkim czasie mogą dosłownie zamienić osobę w warzywo. Często nawet po zaprzestaniu regularnego zażywania narkotyków osoby uzależnione stają się pacjentami klinik psychiatrycznych lub całkowicie tracą zdolność do samodzielnego myślenia. Mieszanki do palenia na bazie konopi powodują przejściową psychozę, halucynacje, panikę, depresję i lęk. Osoba, która stale pali trawkę, może pozostawać w tyle w rozwoju umysłowym i fizycznym, istnieje ryzyko schizofrenii – odwyk jest obowiązkowy.

Leki nasenne i uspokajające powodują określone uszkodzenia mózgu i prowadzą do encefalopatii. Narkoman może mieć konwulsje, stracić przytomność lub popełnić samobójstwo. Używanie kokainy często wiąże się z głuchotą, wrzodami nosa, niedokrwieniem mózgu i krwawieniem. Tabletki ekstazy, które młodzi ludzie lubią brać na imprezach i w nocnych klubach, powodują skłonności samobójcze, niewydolność nerek i zaburzenia wszystkich narządów i układów wewnętrznych. Osoba, która wącha klej lub benzynę, ma zwykle bardzo silną degradację osobowości i cierpi na choroby serca. Może rozwinąć się zapalenie płuc lub objawy ciężkiego zatrucia organizmu.