Styl domu z bali w najlepszym wydaniu: w dobie rosnącej troski o środowisko, domy budowane z naturalnych materiałów ponownie zyskują na popularności. Dobrym przykładem jest drewno, które tradycyjnie kojarzone jest z bardziej rustykalnym stylem. Jednak na rynku pojawiają się ciekawe rozwiązania, które pozwalają nam zbudować piękny dom łączący w sobie naturalne właściwości drewna z wygodami, jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia.
Planując i budując tego typu mieszkanie, musimy jeszcze wybrać swój ulubiony styl. Do wyboru są domy z bali w stylu skandynawskim, niemieckim i kanadyjskim. Pod wieloma względami najpopularniejszy jest styl skandynawski. Znajduje zastosowanie nie tylko w procesie budowy domu, ale także w procesie jego dekoracji.
Dom z bali w stylu skandynawskim
Drewniane budynki są bardzo popularne w krajach skandynawskich. To tam możemy obserwować nowe trendy w tego typu architekturze. Poprawiła się również technika budowania domów z bali w stylu skandynawskim z drewna klejonego. Podstawą popularności tego stylu jest przede wszystkim wysokiej jakości drewno użyte do budowy domu. Spowodowane jest to między innymi warunkami klimatycznymi panującymi w Skandynawii. Surowce muszą spełniać surowe wymagania jakościowe, zanim zostaną dopuszczone na ten rynek. Jeśli więc interesuje nas dom z bali w stylu skandynawskim, powinniśmy kupować drewno wysokiej jakości. W przeciwnym razie ostateczna konstrukcja nie spełni naszych wymagań.
Szczegóły konstrukcyjne takich domów
Przy budowie domu w tym stylu należy stosować grube słupy nośne. Powinny mieć około 45 mm i być częścią złożonej konstrukcyjnie ściany o grubości 23 cm. W razie potrzeby możesz wybrać grubsze ściany. Należy jednak pamiętać o wypełnieniu ich skuteczną izolacją. Do wyboru mamy wełnę mineralną, produkty na bazie celulozy itp. Mówiąc o nadprożach, nie pojawiają się one w każdym otworze w domu z bali w stylu skandynawskim. Zamiast tego jest instalowany pod obwodem całego dachu budynku. Dodatkowo do wzmocnienia konstrukcji od wewnątrz użyto płyt gipsowo-kartonowych. Z kolei płyty asfaltowe służą do tego samego celu na zewnątrz budynku. Samo drewno jest często wykorzystywane do wykonywania elewacji. Dzięki temu nasz dom ma atrakcyjny wygląd i może być użytkowany w różnych miejscach.
Zalety domu z bali w stylu skandynawskim
Zakup tego typu domu jest rozsądną inwestycją ze stosunkowo szybkim zwrotem. Wynika to z zastosowania różnych metod ograniczania zużycia energii. Jest to szczególnie atrakcyjne w kontekście rosnących cen energii elektrycznej. Jeśli chcemy mieć energooszczędny dom z bali w stylu skandynawskim, musimy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość izolacji oraz dobór odpowiednich drzwi i okien. Jednak najważniejsze jest zapewnienie szczelności konstrukcji drewnianej za pomocą paroizolacji i folii wiatrowych. Te pierwsze powinny zakrywać ściany konstrukcji od wewnątrz w celu ograniczenia przenikania pary wodnej. Z kolei folia wiatrowa jest umieszczana na zewnętrznej stronie ścian domu i zapewnia ochronę przed wiatrem. Celem zastosowania tych dwóch form izolacji jest zapewnienie, że wymiana zużytego powietrza odbywa się wyłącznie drogą wentylacji grawitacyjnej.
Cechy wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim
Styl skandynawski, zwany także scandi, wykorzystywany jest również w wystroju wnętrz. Decydując się na ten styl dekoracji, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy wybrać jasny kolor ścian. Lepiej zrezygnować z kolorowych dekoracji, aby nie utrudniały doświetlenia wnętrza promieniami słońca odbijanymi od jasnych ścian.
Apartamenty urządzone w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem. Pomieszczenie powinno mieć dużo miejsca i można je dodatkowo powiększyć optycznie. Ogranicz ilość mebli, które posiadasz, tak bardzo, jak to możliwe. Uniwersalny produkt, w który warto zainwestować oszczędzając miejsce.
Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest kontrast. Niekoniecznie oznacza to połączenie czarnych mebli z białymi ścianami. Można postawić na bardziej subtelne kontrasty, które nie zawsze są wyraźne. We wnętrzach w stylu skandynawskim dominują chłodne kolory. Nie oznacza to jednak surowych i zimnych mieszkań. Świetnym dodatkiem do takich pomieszczeń są liczne przeznaczone do nich akcesoria izolacyjne. Doskonałym przykładem jest gruby dywan w jasnych kolorach.
Oczywiście wnętrze domu z bali w stylu skandynawskim można urządzić na różne sposoby. Ci, którym znudził się wszechobecny styl skandynawski, mogą zdecydować się na aranżacje w stylu prowansalskim lub klasycznym. Kwestia wystroju wnętrza zależy całkowicie od naszych preferencji. Jeśli jednak chcemy zbudować solidny i atrakcyjny dom z bali, najlepiej zrobić to w systemie skandynawskim.