Okna drewniane
Kategorie:

Okna drewniane

Okna drewniane – na pewno interesujecie się zabiegami na oknach, ponieważ w ten sposób profesjonalnie definiujemy drewniane ramy okienne, które podtrzymują szkło, dzięki za możliwość zobaczenia świata. Ostatnio znalazłam się w sytuacji, w której ta wiedza była mi potrzebna, bo odziedziczyłam po babci dom z drewnianymi oknami i po prostu musiałam uporać się z cieknącymi wodami i poprawić ich wygląd, żeby nie straszyły przechodniów. Ponieważ często poleca się mi wynajęcie firmy na etapie dekoracji i jestem całkiem zadowolony z rezultatów, postanowiłem podzielić się moim doświadczeniem z czytelnikami, mając nadzieję, że moje sugestie mogą być dla Ciebie pomocne. Zatem zapraszam do lektury.

Na wstępie powiedziałbym, że remont należy rozpocząć, gdy zrobi się cieplej, najpierw trzeba otworzyć okna i je usunąć, a także zostaną zdarte z powłoki ochronnej, aby były wystawione na działanie warunków atmosferycznych, które mogłyby utrudniać nam pracę lub całkowicie Warunki do zrujnowania efektu są dobrze wykonane. Wybieramy też ciepłe dni na początek, sprawdzamy pogodę i w miarę możliwości zbieramy narzędzia pracy. Będziemy potrzebować: Szczotki druciane, papier ścierny (polecam kilka coraz większych gradacji), pędzle, sprężone powietrze, śrubokręt lub śrubokręt. Możemy zacząć od obejrzenia okna i skupmy się na jego obecnym stanie bo niestety nie każde okno nadaje się do renowacji.

Okna drewniane
Okna drewniane

W moim przypadku musiałem wymienić całe okno https://okna-szczecin.com.pl/okna-drewniane-szczecin/, ponieważ drewno było spróchniałe i można było wymienić całą belkę ramy, ale na reszcie okna było dużo korników, więc dosłownie cała rama okienna została zjedzona. Jeśli więc drewno w oknie jest spróchniałe, zniszczone przez szkodniki lub wykazuje oznaki ich obecności, zalecam wymianę całego okna. Kolejnym szczeblem drabiny trudności były grzyby, które w moim przypadku zaatakowały okna na wyższych piętrach domu, ponieważ te pomieszczenia były słabo wentylowane. Niestety brak odpowiedniej wentylacji i ogrzewania powoduje, że pleśń rozwija się bardzo szybko, atakując nie tylko okna, ale także ściany, meble i właściwie wszystko. Także tutaj, z myślą o przyszłości, zadbajmy o ogrzewanie domu lub mieszkania oraz wentylację pomieszczeń. Oczywiście nasze okna pożyją dłużej, a poza tym pozytywnie wpłynie to na nasze zdrowie. Powrót do moich spleśniałych okien.

Po sprawdzeniu wszystkich wystaw okiennych i sporządzeniu listy zakupów udałem się do sklepu po wyżej wymienione materiały i zapytałem o środek przeciw pleśni. Personel sklepu doradza właściwe przygotowanie. Jego sposób użycia jest bardzo prosty, spryskać raz rano i wieczorem, ale należy pamiętać, aby nie przebywać w pomieszczeniu, ponieważ środek ten jest bardzo drażniący i toksyczny dla organizmów. To całkiem logiczne, prawda? W końcu ma zabijać grzyby atakujące nasze okna czy ściany. Nie zapominajmy też o usunięciu całego mieszkania czy zwierząt domowych, bo to im najbardziej szkodzi, a dzieciakom chyba nie trzeba nic mówić. Ok, jak już pozbędziemy się pleśni to kuracja trwa kilka dni, jest to opisane w ulotce, dodatkowo zależy to od stopnia zaawansowania pleśni. Mamy dobre, zdrowe drewno, możemy teraz przejść do pierwszej fazy, czyli czyszczenia. Dokładnie oczyść wszystkie zakamarki i zeskrob starą powłokę papierem lub szczotką drucianą. Im dokładniej to zrobimy tym lepiej, moim zdaniem jeśli nie jesteśmy biegli w posługiwaniu się szlifierkami to lepiej ich nie używać bo coś uszkodzimy. Po oczyszczeniu drewna należy wyczyścić wszystkie metalowe okucia i klamki okienne. Pamiętamy o zawiasach i pracach związanych z bezpieczeństwem. Mam na myśli używanie maski przeciwpyłowej, jeśli używamy szlifierki pamiętamy też o okularach. Jeśli zauważymy jakieś wady w naszej tarcicy, a są szanse, że mam wady w prawie każdym oknie, ubytki należy uzupełnić kitem stolarskim, a powierzchnię zeszlifować do płaskiej powierzchni.

Następnie odkurzamy całą ramę sprężonym powietrzem. Ten etap należy wykonać bardzo ostrożnie, ponieważ w przeciwnym razie kurz uwięziony w szczelinach drewnianych ram okiennych utrudni konserwację. Umyte okna są impregnowane środkiem wskazanym przez sprzedawcę. Celowo nie piszę tutaj nazw produktów, ponieważ mogą się one różnić w zależności od asortymentu danego sklepu. Zapamiętaj monetę okna i uchwyt http://okna-pcv.org/ podczas wykonywania konserwacji. Szyba w naszym oknie mogłaby ulec uszkodzeniu i najlepiej byłoby wymienić ją u szklarza i poprosić o nową, wielosezonową uszczelkę, która poprawi izolację pomieszczenia. To wszystko, teraz możemy zmontować okno do pierwotnego stanu i cieszyć się dobrze zachowanym oknem. Dziękuję za poświęcenie czasu i wysiłku na przeczytanie tego artykułu i życzę powodzenia w pracy.