Kontenery jak dom
Kategorie:

Kontenery jak dom

Kontenery jak dom: dom lub mieszkanie to bardzo często marzenie młodego człowieka, który niedawno podjął pracę. W takiej sytuacji jednak bardzo trudno o ich realizację. Koszty z tym związane są często nie do pokonania i istnieją dwie podstawowe drogi. Pierwszą jest odłożenie marzeń na później. Drugą jest potrzeba wzięcia pożyczki, co z kolei wiąże się ze znaczącym obciążeniem finansowym oraz koniecznością spłacania odsetek.

Cena jest więc w takich kwestiach elementem krytycznym. Istnieje jednak bardzo ciekawe rozwiązanie, które może z czasem rozwiązać znaczącą ilość opisywanych problemów finansowych. Kontener mieszkalny może stanowić niespodziewany ratunek w tak trudnej sytuacji życiowej. Jak jednak wykorzystać ten potencjał? Czemu jest to rozwiązanie korzystne oraz z jakimi wadami jest powiązane? Przede wszystkim, czym w ogóle jest ta technologia oraz dlaczego nie jest jeszcze tak powszechna w Polsce jak w rzeczywistości powinna być. Pojawia się wiele pytań, ale na wszystkie z nich możemy odpowiedzieć w ramach tego artykułu.

Kontenery mieszkaniowe – szansa na rozwiązanie problemów mieszkaniowych


kontenery-morskieKontenery mogą być jak dom. To bardzo proste zdanie dobrze definiuje całą koncepcję, która kryje się za takimi rozwiązaniami. Domy modułowe to koncepcja oparta na budowie miejsc do zamieszkania z oddzielnych elementów. Praktyka wykazuje, że kontenery transportowe są świetnym materiałem do budowy. Dlaczego jest to tak skuteczne rozwiązanie?
Gotowe kontenery mieszkalne to przede wszystkim technologia nowoczesna, która wyróżnia się wieloma zaletami. Co do nich należy? Po pierwsze przekonująca jest niska cena. Może być ona nawet kilkukrotna w stosunku do domu o tej samej powierzchni. Po drugie takie konstrukcje powstają szybko co jest nieocenioną zaletą, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę czas, który jest potrzebny do budowy własnego domu. Po trzecie kontenery mieszkalne w niektórych przypadkach mogą być jak.. przenośne domy. Taka mobilność idealnie nadaje się do nowoczesnego życia, które nieraz wymaga przenoszenia się na długi czas pomiędzy pewnymi lokalizacjami. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które całkowicie stroniłoby od wad. Gdyby tak było, prawdopodobnie wszystkie inne w krótkim czasie byłyby całkowicie wyeliminowane. Szybko doszłoby do działania mechanizmów rynkowych. Jakie są więc wady tego rozwiązania? Niektórzy będą woleli konstrukcje, które wydają się stabilniejsze, ale to już nie jest konkretna wada, a raczej kwestia preferencji podczas wyboru. Możemy jednak ten temat potraktować inaczej. Niewątpliwą wadą jest brak precyzyjnego określenia warunków prawnych. Niestety taki nietechniczny aspekt może być problematyczny w przypadku tak ciekawego rozwiązania. Dla niektórych wadą jest dość minimalistyczny wygląd. Gust niektórych ludzi raczej zmierza w kierunku skomplikowanych oraz ciężkich brył, a jest to znacząco coś innego, niż to, co oferują kontenery mieszkalne.

Cena kontenerów mieszkalnych – najważniejsza zaleta tych rozwiązań

Przede wszystkim cena kontenera mieszkalnego jest tą cechą, która sprawia, że jest to rozwiązanie aż tak atrakcyjne. Już wcześniej wspomniano, że może ona być nawet kilka razy niższa niż tradycyjna konstrukcja o tej samej powierzchni. W praktyce może to być nawet sześciokrotnie niższa potrzeba inwestycji. W ten sposób eliminujemy problem bariery ekonomicznej. Nieraz bez dodatkowego źródła finansowania możemy zdecydować się na takie rozwiązanie. To z kolei brak zadłużenia, a jednocześnie stosunkowo szybko będzie można urządzić wnętrze według własnego pomysłu. Szacuje się, że 1 m² w przypadku kontenerów mieszkalnych, do których można się wprowadzać to od 2000 do 3000 zł. Oczywiście zawsze występuje pewne rozbieżności i kwoty należy traktować wyłącznie jako pewne przybliżenie. Wydaje się, że właśnie ten aspekt sprawi, że konstrukcje będą coraz popularniejsze. Zresztą jest to zjawisko, które już jest coraz łatwiejsze do spotkania podczas podróży po zachodniej Europie.

Zobacz również:

Modułowość oraz tanie materiały jako klucz do osiągnięcia sukcesu

Kontenery, z których powstają takie mieszkania, są stosunkowo tanie. Nie zmienia to faktu, że bardzo ważna jest również modułowość. Daje to możliwość na budowanie prawie dowolnych kształtów, które dopasują się do gustu potencjalnego inwestora. Najczęściej jednak stosowane są najprostsze bryły, co minimalizuje koszty i to zarówno inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Większa dowolność w kwestii doboru to wielka zaleta, która jest wykorzystywana przy tego rodzaju konstrukcjach. Komponenty coraz częściej wypierają tradycyjne budownictwo.

Podsumowanie, czyli dlaczego kontenery mieszkalne powinny stale zyskiwać na popularności?

Krótkie streszczenie dla osób, które nie przetrwały całej objętości artykułu. Domy zbudowane z kontenerów są przede wszystkim tanie. Najczęściej powstają one w oparciu o kontenery magazynowe. Jest to alternatywne rozwiązanie w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Zaletą jest również szybkość powstawania. Podstawową wadą obecnie są uwarunkowania prawne i należy mieć znaczenie, że jak najszybciej się to zmieni. Szczególnie że domy z kontenerów posiadają ogromny potencjał, który w pełni uwolniony może zrewolucjonizować rynek mieszkań.