PUE ZUS - jak założyć biuro rachunkowe
Kategorie:

PUE ZUS – jak założyć biuro rachunkowe?

PUE ZUS – jak założyć biuro rachunkowe? W dzisiejszych czasach coraz więcej kwestii jesteśmy w stanie załatwić przez Internet. Jest to zupełnie normalne, bowiem rozwiązanie technologiczne cieszą się dużym uznaniem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak założyć profil na PUE ZUS, a jest to niezbędne, jeśli chcielibyśmy otrzymać chociażby bon turystyczny. W jaki sposób zakładać profil w PUE ZUS? Jakie dane okażą się niezbędne? Jaka opcja rejestracji będzie najbardziej optymalna? W jaki sposób zarejestrować profil? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób zakładać profil w PUE ZUS?

MH - biuro rachunkowe Szczecin
MH – biuro rachunkowe Szczecin

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w systemie PUE ZUS możemy zarejestrować się na trzy sposoby – poprzez bankowość elektroniczną, kwalifikowany podpis elektroniczny lub poprzez zaufany profil. Na dzień dzisiejszy z PUE ZUS współpracują następujące banki: Millenium, ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, BOŚ Bank, Citi Handlowy. Oznacza to, że rejestracja poprzez bankowość elektroniczna będzie możliwa tylko w wyżej wymienionych przypadkach. Oczywiście persony, które to nie posiadają zaufanego profilu, jednocześnie nie mogą zarejestrować się za pośrednictwem bankowości elektronicznej, także mogą zarejestrować się poprzez PUE ZUS. W przypadku takich incydentów nie obędzie się jednak bez odwiedzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby możliwe było potwierdzenie danych. Musi się odbyć w ciągu 7 dni od momentu, w którym doszło do rejestracji. Wybierając się do oddziału nie możemy zapomnieć o dokumencie tożsamości, w przeciwnym wypadku nie załatwimy żadnych formalności, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Jakie dane okażą się niezbędne?

Wiol - biuro rachunkowe Łódź
Wiol – biuro rachunkowe Łódź

Kiedy zdecydujemy się na rejestrację w PUE ZUS, podczas wypełniania formularza zostaniemy poproszeni o podanie podstawowych danych osobowych. Chodzi oczywiście o imię, nazwisko, datę urodzenia, e-mail, PESEL. Możliwe jest także wpisanie numeru telefonu, jednakże nie jest to czynność obowiązkowa- zależy od naszych indywidualnych preferencji. Przedsiębiorcy, którzy to korzystają z rejestracji dla przedsiębiorców muszą również wpisać numer NIP. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rejestracji za pośrednictwem zaufanego profilu, loginu.gov.pl, bankowości elektronicznej bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Okazuje się, że w takich przypadkach część danych uzupełnia się automatycznie, co więcej nie ma możliwości ich zmiany. Dlatego też nie musimy obawiać się tego typu incydentów. Pamiętajmy o tym, że podczas rejestracji konieczne jest zdefiniowanie dowolnego hasła do PUE. Nie może to być imię, nazwisko i data urodzenia. Wymogiem koniecznym jest skorzystanie z przynajmniej 8 znaków- zawierać musi wielką literę, małą literę, cyfry, a także znak specjalny. Stosując się do tego wymogu możliwe jest założenie konta.

Zobacz również:

Jaka opcja rejestracji będzie najbardziej optymalna?

Każda z osób może zarejestrować się na cztery różne sposoby. Pierwszy z nich to profil zaufany. Wystarczy wybrać możliwość o nazwie “Twój profil zaufany”, następnie przejść do logowania się za pośrednictwem nazwy użytkownika czy też adresu mailowego. Druga z możliwości to kwalifikowany podpis elektroniczny. Kiedy zostaniemy przekierowani na stronę, konieczne okaże się umieszczenie karty w czytniku kart kryptograficznych. Teraz pozostaje nam kliknąć opcję “Podpisz oświadczenie”. Wybieramy kwalifikowany podpis i podajemy do niego kod PIN. PUE ZUS umożliwia również rejestrację poprzez bankowość elektroniczną. Aby tego dokonać, wybieramy opcję “Twoja bankowość elektroniczna”, a w dalszej kolejności klikamy logo naszego banku. Ostatnią z możliwości jest e-dowód, czyli dowód osobisty posiadający warstwę elektroniczną. Dzięki temu możliwe jest zalogowanie się na stronie login.gov.pl. W dalszej kolejności dokonujemy wyboru narzędzia. Może to być smartfon z NFC, aplikacja mobilna lub czytnik NFC podłączony do komputera- w zależności od naszych indywidualnych preferencji.

Polecamy także:

W jaki sposób zarejestrować profil?

Wiol - księgowość w Łodzi
Wiol – księgowość w Łodzi

Skoro przeszliśmy przez sposób rejestracji, warto przejść do kolejnego etapu. W nim zapoznajemy się z regulaminem – konieczne jest jego zaakceptowanie, w przeciwnym wypadku rejestracja nie powiedzie się. Dodatkowo ważna jest kwestia zgody, która dotyczy danych. Opcjonalnie możemy zaznaczyć zgodę na to, by otrzymywać informacje, które dotyczą ubezpieczeń społecznych, a także bieżącej działalności ZUS. Pamiętajmy o potwierdzeniu “Nie jestem robotem”, w przeciwnym wypadku nie przejdziemy do kolejnego okienka. Na koniec klikamy duży przycisk o nazwie “Zarejestruj profil”. Po chwili powinniśmy zobaczyć komunikat, który informuje nas o tym, że proces rejestracji przebiegł pomyślnie. Po pewnym czasie na e-mail zostanie przesłany login, który został podany podczas rejestracji. Jeżeli zakładaliśmy profil za pośrednictwem formularza, wówczas w ciągu 7 dni powinniśmy wybrać się do oddziału ZUS w celu potwierdzenia rejestracji. Jeśli potrzebujesz pomocy, polecamy księgowość w Szczecnie https://goo.gl/maps/LYULMzyLfuN1a2gU6.