Wiązary dachowe
Kategorie:

Wiązary dachowe

Wiązary dachowe – co to takiego? Dach to jeden z najważniejszych elementów niemalże każdego budynku. Od jego konstrukcji zależy czy będziemy bezpieczni we własnej posiadłości, niezależnie od warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz. Coraz większą popularnością cieszą się wiązary dachowe, które uznawane są przez wielu jako niezawodne. Jest to element zarówno łatwy w montażu, jak i funkcjonalny.

Czym są wiązary dachowe? Gdzie i kiedy warto zdecydować się na wiązary dachowe? Ile mogą kosztować nas wiązary dachowe? W jaki sposób samodzielnie stworzyć wiązary dachowe? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.  

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe
Wiązary dachowe

Warto mieć świadomość tego, że wiązary dachowe to stosunkowo złożona konstrukcja, która jest zaprojektowana w różnorodny sposób. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie wytrzymałości dachu i jego wsparcie. Są to elementy, które łączą przestrzeń nad pomieszczeniami, jednocześnie występują w regularnych odstępach. Co godne podkreślenia- podtrzymują również podłużne słupki. W tego typu konstrukcjach szkielet przenosi obciążenia z pokrycia na ściany nośne budynku. Wiązary dachowe wizualnie przypominają trójkątne kratownice. Może być ona wykonana ze stali lub z drewna. W dalszej kolejności skręca się ją za pośrednictwem śrub. Całość składa się z kawałków drewna, które są ze sobą połączone w kształty trójkątne- w ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać ciężar dachu. Warto mieć świadomość tego, że tego typu elementy wykonywane są poza miejscem budowy, jednocześnie są transportowane do miejsca, w którym się je podnosi. Wiązary dachowe są sposobem na to, by przyspieszyć postępujące prace budowlane. Można je zakupić w formie prefabrykatów, być może dlatego cieszą się tak dużą popularnością.

Gdzie i kiedy warto zdecydować się na wiązary dachowe?

Wiązary dachowe charakteryzują się tym, że stosowane są w dużych obiektach. Wykorzystuje się je wtedy, gdy konstrukcja dachu jest stosunkowo ciężka, a nam zależy na stabilności i bezpieczeństwie. Są one w stanie podtrzymać chociażby dachy lotnisk, dworców, stadionów, obiektów kulturalnych, a także wielu innych. Oczywiście nie oznacza to, że nie mogą być zastosowane w mieszkalnych budynkach- wręcz przeciwnie, jest to bardzo powszechne zjawisko. Wiązary dachowe to doskonałe rozwiązanie przy zabudowie poddasza. Tego typu elementy posiadają charakterystyczny trójkątny kształt. Z tego powodu są używane do dachów kopertowych, które powszechnie nazywane są również dwuspadowymi dachami. Należy w tym miejscu podkreślić, że zarówno wiązary dachowe, jak i płaski dach to elementy, które wzajemnie się nie wykluczają. Elementem nośnym jest strop, natomiast wiązary są konstrukcją. Warstwa spadowa jest tworzona ze specjalistycznych płyt OSB.

Ile mogą kosztować nas wiązary dachowe?

Wiele osób zastanawia się, ile tak właściwie mogą kosztować wiązary dachowe. Otóż trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto natomiast mieć świadomość tego, że prawdopodobnie największą popularnością cieszą się wiązary kratowe – w praktyce są to deski ułożone w taki sposób, aby tworzyły układ połączonych ze sobą trójkącików. Ich wymiary z reguły prezentują się następująco: 38×89, 38×140 lub 50×100. Maksymalna rozpiętość może wynosić 12 metrów. Ile zatem kosztują tego typu elementy? Jest to zależne przede wszystkim od tego, z jaką powierzchnią dachu mamy do czynienia. Jeśli założymy, że musimy wykonać wiązary na dach, którego powierzchnia wynosi 200 metrów kwadratowych, wówczas zapłacimy za to nawet 10 000 zł. Za jeden metr kwadratowy tego udogodnienia uiszcza się opłatę w wysokości od 40 do 60 zł – jest to zależne od regionu, jakości, jak i samego producenta. Oczywiście to nie jedyny koszt, na który musimy być gotowi. Kluczowa może okazać się kwestia robocizny, transportu, montażu, mocowania. Szacuje się, że może nas to wynieść od 2 000 zł do 3 000 zł.

W jaki sposób samodzielnie stworzyć wiązary dachowe?

Część potencjalnych konsumentów zastanawia się czy możliwe jest wykonanie wiązarów dachowych na własną rękę i czy jest to w ogóle pomysł, który jest godny uwagi. Otóż w większości przypadków nie jest to zbyt rozsądne. W końcu powinno nam zależeć na tym, aby konstrukcja była przede wszystkim stabilna- tylko w taki sposób zagwarantujemy bezpieczeństwo sobie, a także domownikom. Osoby, które nie mają wystarczającego doświadczenia, nie powinny wykonywać tego typu czynności samodzielnie. Pamiętajmy o tym, że istnieją gotowe wiązary dachowe, które w praktyce kosztuje tylko niewiele więcej. Co w sytuacji, kiedy koniecznie chcemy je wykonać? W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się wymierzaniem poszczególnych elementów. Czynność ta powinna być oparta na podstawie projektu budowlanego, który przygotowany jest przez specjalistę. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest przygotowania wzorcowego wiązara. Dopiero na jego podstawie możemy wykonać pozostałe. Kiedy już wszystko będzie gotowe, to łączymy to za pomocą gwoździ i płytek.