Jak leczyć uzależnienie od komputera?
Kategorie:

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Jak leczyć uzależnienie od komputera? Uzależnienia to bardzo powszechny problem, który dotyka wielu ludzi, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Niestety, diagnostyka oraz leczenie uzależnień do najłatwiejszych nie należy. Warto byłoby więc nauczyć się rozpoznawać symptomy mogące o uzależnieniu świadczyć. Im wcześniej rozpoczniemy odpowiednią terapię, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się pokonać uzależnienie. Jednym z tych najpowszechniejszych jest dziś uzależnienie od komputera. Jak je rozpoznać i jaka forma terapii będzie w tym przypadku najodpowiedniejsza?

Po czym poznać, że jest się uzależnionym od komputera?

Centrum psychoterapii to miejsce, do którego każdego dnia po pomoc udaje się wielu uzależnionych ludzi. Wśród nich są pacjenci uzależnieni od komputera. Po czym jednak możemy poznać, że ktoś jest uzależniony od komputera? Otóż okazuje się, że symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającym się uzależnieniu jest całkiem sporo. Najpowszechniejszym objawem jest spędzanie całego swojego wolnego czasu na grach komputerowych czy przeglądaniu różnego rodzaju portali społecznościowych. Należy mieć świadomość tego, że uzależnienie od komputera może przybierać naprawdę rozmaite formy. Można uzależnić się od grania w gry, ale można również uzależnić się od oglądania filmów czy seriali w internecie. W przeważającej większości przypadków korzysta się jednak z komputera lub laptopa z dostępem do internetu. Daje to bowiem zdecydowanie więcej możliwości. Uzależnieni od komputera bardzo często denerwują się, gdy tracą dostęp do komputera lub też do internetu. Mogą być agresywni, a także utracić chęć kontaktu z najbliższymi. W niektórych przypadkach osoby uzależnione mogą nawet utracić pracę. Niestety, wiąże się to z naprawdę dużym niebezpieczeństwem. Utrata środków potrzebnych na utrzymanie bardzo często świadczy o tym, że problem uzależnienia jest bardzo poważny. Warto byłoby więc w porę pomyśleć o leczeniu.

Czy terapia w zamkniętym ośrodku to dobry pomysł?

Jak leczyć uzależnienie od komputera?Terapia uzależnień od internetu i gier komputerowych bardzo często odbywa się w ramach ośrodka zamkniętego. Nie ma się temu niestety co dziwić, bo bardzo często problem z tego rodzaju uzależnieniami jest bardzo poważny. Nie sposób nie zauważyć, że leczenie w ośrodku zamkniętym do najprzyjemniejszych nie należy. Najgorszy dla każdego pacjenta jest brak dostępu do internetu oraz do komputera. Niestety, jest to konieczne, aby terapia mogła przebiegać w odpowiedni sposób. W ośrodku zamkniętym pacjenci mają możliwość korzystania z naprawdę wszechstronnego wsparcia. Można podjąć psychoterapię indywidualną, ale i grupową. Terapia grupowa służy między innymi temu, aby pacjenci mogli wzajemnie udzielić sobie wsparcia. Wymiana doświadczeń również odgrywa kluczową rolę w terapii. Co ważne, w ośrodku zamkniętym pracują też wykwalifikowani lekarze psychiatrzy. Pomogą oni zaplanować leczenie farmakologiczne, które w wielu przypadkach jest konieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że uzależnienie to w wielu przypadkach przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Mogą one maskować zaburzenia depresyjne czy lękowe. Mogą również stanowić ich bezpośrednią przyczynę. Należy pamiętać, że skorzystać można zarówno z leczenia w państwowym ośrodku zamkniętym, jak i w prywatnym ośrodku. Prywatne kliniki odwykowe oferują wyjątkowo korzystne warunki bytowe. Warunki żywieniowe w nich panujące również są bardzo dobre. Ponadto, prywatna terapia uzależnień bardzo często odbywa się w miejscach, które są atrakcyjne wizualnie. Sprzyja to procesowi terapeutycznemu.

A może leczenie ambulatoryjne?

Terapia uzależnień od komputera nie zawsze musi odbywać się w ośrodku zamkniętym. Możliwe jest również leczenie ambulatoryjne. Ośrodek leczenia uzależnień od internetu prowadzący terapię stacjonarną również jest miejscem, w którym można uzyskać pomoc. Ośrodki tego rodzaju znajdują się w każdym dużym i prężnie rozwijającym się mieście. Jeżeli chcemy wybrać najlepsze centrum psychoterapii i leczenia uzależnień warto poczytać opinie o poszczególnych ośrodkach. Im więcej pozytywnych opinii posiada dany ośrodek, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uzyskamy w nim fachową pomoc. Należy także mieć świadomość tego, że czas oczekiwania na pomoc w ramach ośrodka państwowego może być dość długi. Alternatywą dla leczenia w ośrodku państwowym jest terapia w ośrodku prywatnym. Psychoterapia powinna odbywać się minimum jeden raz w tygodniu, bez względu na to czy prowadzona jest prywatnie czy w ramach NFZ. Trzeba także mieć na uwadze wybór specjalisty, który zna się na leczeniu uzależnień. Oczywiście wskazana jest także cierpliwość. Czas oczekiwania na efekty może być bowiem dość długi. Ujrzymy je najczęściej po kilku miesiącach leczenia uzależnień w ramach psychoterapii. Trzeba także pamiętać o tym, że uzależnienia mają tendencję do nawrotów. Dobrym pomysłem będzie więc znalezienie sobie jakiegoś zajęcia, które pozwoli nam na odwrócenie uwagi od uzależnienia. Dobrze byłoby także mieć wsparcie środowiska, w którym obracamy się na co dzień. Dzięki temu leczenie będzie skuteczniejsze.