Blacha trapezowa T18 - co to znaczy?
Kategorie:

Blacha trapezowa T18 – co to znaczy?

Blacha trapezowa T18 – co to znaczy? Blacha trapezowa to niezwykle popularny materiał. Nie ulega wątpliwości, że nadaje się ona do naprawdę wszechstronnego wykorzystania. Dobrze byłoby wiedzieć, czym się ona charakteryzuje i jakie zalety wynikają z korzystania z niej. Należałoby także mieć świadomość tego, jakie wyróżniamy rodzaje blachy trapezowej. Ponadto, dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, czym są oznaczenia blachy trapezowej. 

Blacha trapezowa – podstawowe informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, blacha trapezowa stanowi bardzo popularny i często wykorzystywany materiał. Niemniej jednak, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest blacha trapezowa i jakie są jej cechy charakterystyczne. Warto nadmienić, że zastosowanie blachy jest wszechstronne. Niemniej jednak, rzadko kiedy używana jest ona do pokrycia domów jednorodzinnych. W przeważającej większości przypadków wykorzystuje się ją do pokrycia budynków przemysłowych, a także wiat przystankowych. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż wyróżnia się kilka rodzajów blachy trapezowej. Istnieje bardzo wiele zalet tego materiału, które warto poznać. Wówczas będziemy mogli określić, czy blacha trapezowa zasługuje na wykorzystanie czy też nie. W niektórych przypadkach może ona znaleźć zastosowanie, ale w innych jej wykorzystanie może nie być dobrym pomysłem. Jeżeli nie wiemy, czy dobrze byłoby zastosować blachę trapezową w konkretnym przypadku, nie pozostaje nam nic innego jak konsultacja z fachowcem. Przy okazji, fachowiec może zająć się montażem blachy trapezowej, jeżeli uznamy, że jednak będzie ona przydatna. Należy nadmienić, że bardzo wiele osób decyduje się na samodzielny montaż blachy trapezowej. Nie zawsze jest to jednak dobrym pomysłem. Można w ten sposób nieco zaoszczędzić, ale nie warto oszczędzać za wszelką cenę. Zawsze warto dbać o to, aby montaż blachy przebiegał w staranny sposób. W przeciwnym razie, blacha trapezowa może należycie nie spełniać swojej roli. Doskonale byłoby zdawać sobie sprawę z tego, jakie są zalety blach trapezowych. Otóż charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością. Nie da się więc ukryć, że są odporne na wyjątkowo wiele uszkodzeń mechanicznych. Ponadto, wykazują sporą odporność na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ponadto, blachy trapezowe są stosunkowo proste w montażu. Nie należy zapominać jednak o tym, że blachy trapezowe powinny być montowane w profesjonalny sposób.

Jakie rodzaje blachy trapezowej wyróżniamy?

Jak wspomniano wyżej, istnieją różne rodzaje blachy trapezowej. Warto byłoby je poznać i dowiedzieć się, czym się właściwie charakteryzują. Dzięki temu, będziemy mogli określić, który rodzaj blachy jest lepszy. Otóż wyróżnia się blachy trapezowe konstrukcyjne oraz blachy trapezowe osłonowe. Jeżeli chodzi o blachy osłonowe, stosowana jest przede wszystkim w przegrodach zimnych, rzadziej ciepłych hal. Materiał posiada najczęściej grubość około 0,70 mm. Jeżeli chodzi o wysokość profili optycznych, przeważnie wynosi ona do 60 mm. Blachy konstrukcyjne wykorzystuje się zaś do pokrycia całego dachu. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Z tego właśnie względu, można użyć go na wielu budynkach. Jak zaznaczono wyżej, blacha trapezowa niezmiernie rzadko wykorzystywana jest do pokrycia domów prywatnych. Niemniej jednak, blacha tego rodzaju może znaleźć zastosowanie w niektórych przypadkach. 

Co warto wiedzieć na temat oznaczeń blachy trapezowej?

Jak zaznaczono wyżej, nie każdy zdaje sobie sprawę z oznaczeń blachy trapezowej. Przy blachach trapezowych można nierzadko spotkać się z oznaczeniem T18. Doskonale byłoby zdawać sobie sprawę z tego, czym takie oznaczenie właściwie jest. Otóż okazuje się, że literka T wcale nie jest skrótem od nazwy trapez, choć wiele osób błędnie tak sądzi. Litera ta wraz z cyfrą ma za zadanie określać wysokość profilu w mm. Nie sposób ukryć, że jest to najważniejszy parametr blachy trapezowej. Blacha oznaczona jako T-18 należy do tak zwanych blach o średnim profilu. Można nią pokryć dachy domów jednorodzinnych, jak również zabudowania gospodarcze różnego rodzaju. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż wyróżnia się także blachy o niskim oraz wysokim profilu. Jeżeli chodzi o blachy wykorzystywane do pokrycia hal przemysłowych o dużych gabarytach, najczęściej wykorzystuje się blachy oznaczone jako T-35 oraz T-55. Jeżeli nie wiemy, jaki rodzaj blachy trapezowej należy wybrać, nie pozostaje nam nic innego jak skontaktować się z kimś, kto jest zdecydowanie bardziej doświadczony od nas. Specjalistów zajmujących się fachowym montażem blachy trapezowej nie brakuje. Najwięcej działa ich w dużych oraz rzecz jasna prężnie rozwijających się miastach. Nie sposób nie zauważyć, że możemy ich odnaleźć na wiele sposobów. Przydatne mogą okazać się chociażby opinie innych na temat poszczególnych fachowców. Im więcej tych pozytywnych opinii, tym oczywiście większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni z usługi danego specjalisty. Jeżeli jednak jakiś fachowiec posiada same negatywne opinie, szanse tego, że będziemy zadowoleni nie są zbyt duże. 

angielski francuski niemiecki hiszpański