Gdzie występuje witamina A? Witamina A jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za nasz wzrok oraz działanie układu odpornościowego. Dlatego to niezwykle ważne, by uwzględnić ją w codziennej diecie. Gdzie występuje witamina A?
W jakich formach występuje witamina A?
Jak wiele innych witamin, również witamina A przyjmuje postać różnych związków organicznych. Najlepiej przyswajalny dla naszych ciał jest retinol, lecz dobrym źródłem jest także beta karoten, o ile jest on podawany w towarzystwie oleju.
Gdzie występuje witamina A?
Najlepiej przyswajalna forma witaminy A to retinol, a ten występuje przede wszystkim w produktach odzwierzęcych. W produktach roślinnych znajdziemy głównie beta karoten, który jest mniej przyswajalny, ale wciąż może stanowić pewne źródło witaminy A.
Źródła zwierzęce witaminy A
Najwięcej najlepiej przyswajalnej witaminy A znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim podrobach, mięsie oraz przetworach mlecznych. To właśnie w nich znajduje się retinol, będący najbardziej lubianą przez nasz organizm formą witaminy A.
Tran
Najwięcej witaminy A ze wszystkim produktów spożywczych zawiera tran. Jest to wyciąg z wątroby ryb, zwykle dorsza. Znany był już w zamierzchłych czasach. Uzyskiwano go kładąc wątroby ryb na gałęziach drzew iglastych, nad gotującą się wodą. Para sprawiała, że z wątroby stopniowo wyciekał olej, który następnie zbierano z powierzchni wody. Dziś mamy dużo efektywniejsze metody pozyskiwania oleju z wątroby ryb. Poza witaminą A, tran dostarcza nam także duże ilości witaminy D.
Wątroba
Również wątroby innych powszechnie zjadanych przez ludzi zwierząt zawierają duże ilości witaminy A. Dzieje się tak dlatego, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, a wiec magazynowana w organizmie. Ze wszystkich narządów w ciele, najwięcej magazynuje jej właśnie wątroba.
Okazuje się jednak, że wątroby różnych zwierząt mają różną zawartość witaminy A. Najwięcej mają jej oczywiście ryby, zwłaszcza dorsz. Jednak raczej trudno będzie nam kupić i regularnie spożywać wątróbkę z dorsza. Zastąpić ją możemy natomiast wątróbką indyczą, wołową, wieprzową lub drobiową – z kurczaka, kaczki lub gęsi. Wszystkie mają w sobie znaczące ilości witaminy A.
Ghi lub ghee
Jako że witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, to właśnie tłuszcze zwierzęce również zawierają jej sporo. Jednak pod wpływem wytapiania ich w bardzo wysokich temperaturach witamina ta traci swoje właściwości.
Inaczej jest w przypadku indyjskiego ghi, czyli masła klarowanego. Powstaje ono przez bardzo powolne przetapianie tłuszczów zwierzęcych na niewielkim ogniu. Zawartość witaminy A w takim produkcie jest zbliżona ilości, jaką znajdziemy w wątróbce.
Masło
W związku z powyższym może pojawić się pytanie, czy także masło zawiera duże ilości witaminy A. W końcu to także tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Okazuje się, że tak, choć ilość ta nie jest tak spektakularna, jak w przypadku ghi. W maśle znajduje się prawie pięć razy mniej witaminy A niż w ghi. Wciąż jednak są to duże ilości.
Mleko
Jeszcze mniej witaminy znajdziemy w mleku i jego przetworach. Jest to ilość o prawie 25 razy mniejsza niż w przypadku masła, a także mniejsza niż zawartość witaminy A większość owoców i warzyw.
Źródła roślinne witaminy A
Żeby dostarczyć sobie odpowiednie dawki witaminy A przy pomocy diety bezmięsnej potrzeba pewnej wiedzy i wytrwałości. Dzieje się tak dlatego, że w roślinach witamina ta występuje głównie w formie beta karotenu, który jest dużo mniej przyswajalny przez nasze organizmy niż obecny w produktach odzwierzęcych retinol. Okazuje się jednak, że taka dieta jest możliwa. Alternatywą dla niej jest przyjmowanie syntetycznych suplementów witaminy A.
Słodkie ziemniaki
Spore ilości witaminy A zawierają słodkie ziemniaki, czyli tak zwane bataty. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wciąż jest to ilość około siedem razy mniejsza niż na przykład zawartość tej samej witaminy w wątrobie kurzej. Plusem jest jednak to, że ziemniaków można zjeść dużo więcej niż wątróbki. Warto jednak mieć na uwadze, że witamina A występuje tu w postaci beta karotenu, który jest przyswajany przez nasz organizm jedynie w towarzystwie tłuszczów. Pamiętajmy więc, by dodać do batatów odrobinę oleju, by móc w pełni skorzystać z zawartych w nim witamin.
Marchewka
Podobnie rzecz ma się z marchewką, w której także znajdziemy spore ilości beta karotenu. Nieważne jak ją spożywamy, ona również powinna w naszej diecie występować z dodatkiem oleju.
Inne warzywa
Istnieje również wiele innych warzyw, które zawierają znaczące ilości beta karotenu. Witaminę A znajdziemy między innymi w takich warzywach jak:
- Brokuły,
- Jarmuż,
- Kapusta,
- Dynia,
- Mniszek lekarski,
- Szpinak,
- Papryka,
- Pomidory.
Zobacz również:
Owoce
Także niektóre owoce zawierają pewne dawki witaminy A. Należą do nich przede wszystkim melony, morele, mango i papaja.
Złoty ryż
Co ciekawe, obecnie trwają pracę nad uzyskaniem roślin dostarczających duże ilości witaminy A. Takie produkty mogłyby stanowić jej wygodne i bezpieczne źródło dla osób pozostających na diecie bezmięsnej. Jednym z nich jest ryż, nazywany złotym lub żółtym. Wciąż jednak nie jest on dostępny do spożywania przez ludzi.