Co to jest detoks alkoholowy?
Kategorie:

Co to jest detoks alkoholowy?

Avatar
Opublikowane przez biedronka12

Co to jest detoks alkoholowy? Detoks alkoholowy to inna forma detoksu alkoholowego. Po prostu odtruwa nasz organizm z toksyn pochodzących z etanolu. To także sposób na uzupełnienie ewentualnych niedoborów elektrolitów, witamin, soli mineralnych oraz złagodzenie fizycznych objawów związanych z tzw. zespołem abstynencyjnym.

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Celem jest przerwanie cyklu alkoholowego i złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków abstynencji. Polega na usuwaniu toksyn z organizmu przy jednoczesnym uzupełnianiu wilgoci. W ten sposób stan pacjenta znacznie się poprawił, przygotowując się do kolejnego etapu leczenia. Sam detoks alkoholowy nie ma nic wspólnego z rekonwalescencją i powinien być przeprowadzony pod okiem doświadczonego specjalisty. Jednak detoksykację można postrzegać jako początkowy etap pozwalający sobie na rozpoczęcie leczenia.

Zrehabilitowani alkoholicy otrzymują potas, magnez lub witaminę B1. Detoksykacja alkoholowa obejmuje również przyjmowanie tabletek nasennych, przeciwbólowych lub uspokajających. Celem tych działań jest złagodzenie wszelkich objawów zespołu abstynencyjnego. Musimy pamiętać, że podjęcie decyzji o zaprzestaniu picia przy zaburzonej równowadze jonowo-elektrolitowej może być bardzo bolesne. Detoks bardzo często wiąże się z dość nieprzyjemnymi objawami fizycznymi, w czym pomóc mają odpowiednio dobrane środki. Podczas detoksu wykonuje się badania krwi oraz organizm bada na obecność szkodliwych substancji.

Co się dzieje, gdy alkoholicy detoksują?

Dla pacjentów, którzy zdecydują się rzucić picie, detoks alkoholowy może przynieść wyjątkowo nieprzyjemne objawy. Detoks alkoholowy i zakładanie szwów alkoholowych wykonywane są zawsze pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek. Dzięki temu pomoże Ci przetrwać ten bardzo trudny czas. Po pierwsze, chodzi o złagodzenie fizycznych objawów znanego zespołu odstawienia. Co do nich należy? Zazwyczaj objawy te dzielą się na dwie fazy. W pierwszej fazie alkoholik musi zmagać się z bólami mięśni, bólami głowy, nadmiernym poceniem się, wymiotami, nudnościami lub biegunką.

W drugim etapie mogą wystąpić zaburzenia snu, drażliwość, halucynacje (halucynacje alkoholowe), epizody agresji lub niepokój. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym tak naprawdę jest ten detoks. Nie zdajemy sobie również sprawy z tego, że sam proces jest niezwykle złożony. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na detoks alkoholowy we własnym domu, ale nie do końca rozumieją, z jakimi objawami psychicznymi i fizycznymi przyjdzie im się zmierzyć i co się dzieje.

Gdzie odbywa się detoks alkoholowy?

Co to jest detoks alkoholowy?
Co to jest detoks alkoholowy?

Odstawienie alkoholu w domu często nie przynosi pożądanych rezultatów i często kończy się bolesną porażką. U pacjentów, którzy od dłuższego czasu znajdują się w tzw. cyklu alkoholowym, psychiczne i fizyczne objawy detoksu alkoholowego mogą być tak intensywne, że zupełnie nie są w stanie sobie z tym poradzić samodzielnie. Dlatego alkoholikom zaleca się detoks w szpitalu, poradni specjalistycznej lub ośrodku specjalistycznym.

Detoksykacja jest czasami określana jako domowe lekarstwo na kaca. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że taki detoks ma niewiele wspólnego z prawidłowym detoksem alkoholowym. Domowe metody alkoholowej detoksykacji organizmu skupiają się na nawodnieniu organizmu i uzupełnieniu niedoborów witamin, glukozy i elektrolitów. Możemy to zrobić stosując specjalne metody bez recepty lub stosując odpowiednią dietę.

Ile kosztuje odwyk alkoholowy?

W jednym z naszych publicznych oddziałów możemy przeprowadzić detoksykację alkoholową w celu leczenia objawów odstawienia alkoholu. Taka detoksykacja alkoholowa jest w całości refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wymagane jest jedynie ubezpieczenie zdrowotne pacjenta oraz aktualne skierowanie do poradni leczenia uzależnień. Tego typu ośrodek przyjmuje tylko przytomnych pacjentów. Prywatne centrum detoksykacji jest również świetną opcją. U nich tygodniowy pobyt kosztuje około 1000 zł.

Zdecydowana większość ośrodków niechętnie ujawnia swoje cenniki. W rzeczywistości wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Dostęp do ośrodków prywatnych wymaga znacznie mniej formalności, a noclegi są zazwyczaj dużo lepsze niż w ośrodkach publicznych. Odstawienie alkoholu w domu kosztuje kilkaset złotych. Jednak sama forma leczenia jest niebezpieczna. Musimy być tego świadomi. Lepiej postawić na opcję pierwszą lub opcję drugą. W rezultacie alkoholicy są otoczeni dobrą opieką i mają możliwość postawienia pierwszych kroków w kierunku powrotu do normalnego życia.