Jak skutecznie czyścić kostkę brukową? Kostka brukowa to jeden z elementów budowlanych, który doskonale prezentuje się pod względem wizualnym. Niestety niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że po pewnym czasie staje się ona znacznie mniej atrakcyjna, ze względu na zabrudzenia. W takich sytuacjach konieczne jest odpowiednie wyczyszczenie materiału.
Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem czyszczenia kostki? Czego będziemy potrzebować do czyszczenia kostki brukowej? Dlaczego wcześniejsze oczyszczenie terenu jest tak istotne? Jak wybrać optymalny roztwór czyszczący? W jaki sposób skutecznie nakładać roztwór czyszczący? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem czyszczenia kostki?
Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że omówione poniżej metody czyszczenia dotyczą wyłącznie nielakierowanych kostek brukowych z cegły ceramicznej, czyli tradycyjnego rozwiązania. Co więcej, niektóre środki czyszczące i narzędzia do szorowania mogą uszkodzić farbę, dlatego należy szukać specjalnych środków czyszczących i wskazówek, aby jak najlepiej dbać o te powierzchnie, w przeciwnym wypadku może dojść do ich uszkodzenia. Betonowe kostki brukowe można traktować podobnie jak gliniane kostki brukowe, ale należy szukać produktów zatwierdzonych do cementu i betonu. Sklep z artykułami gospodarstwa domowego, który sprzedaje rozwiązania czyszczące, powinien być w stanie zapewnić nam dostęp do wszystkich niezbędnych elementów.
Czego będziemy potrzebować do czyszczenia kostki brukowej?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności właściwie, w pierwszej kolejności powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Są one niezbędne, jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu prac czyszczących. Absolutnie podstawowa jest szczotka do szorowania z twardym włosiem, która powinna wyróżniać się wysoką jakością, w przeciwnym wypadku może nie spełnić swoich zadań. Istotna jest też odpowiednia zmiotka i wąż ogrodowy z dostępem do stałej wody- niejednokrotnie powierzchnia będzie bowiem polewana cieczą. Warto wyposażyć się również w specjalistyczny roztwór czyszczący – jego wybór powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Dla własnego bezpieczeństwa przydatne będą rękawice. Aby usprawnić niektóre prace, należy posiadać ręczny opryskiwacz i myjkę ciśnieniową – może ona posiadać niewielką moc. Pamiętajmy o tradycyjnym wiaderku i gąbce. Niekiedy zajdzie potrzeba wykorzystania dodatkowej zaprawy lub piasku do spoin, jednak często jest to jedynie dodatek.
Dlaczego wcześniejsze oczyszczenie terenu jest tak istotne?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wcześniejsze oczyszczenie terenu. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności właściwie, w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się przenoszeniem donic, mebli i innych przedmiotów, które znajdują się na kostce brukowej, a także utrudniają do niej dostęp. Pamiętajmy o usunięciu mchu i wyrywaniu chwastów lub innych roślin, które wyrastają pomiędzy kostką brukową. Uważajmy jednak, aby przy tym nie poluzować kostki i nie uszkodzić fug. Naszym celem jest bowiem dostanie się do kostki, aby umożliwić jej równomierne czyszczenie.
Polecamy ofertę:
Jak wybrać optymalny roztwór czyszczący?
Nie da się ukryć, że wybór roztworu czyszczącego to dość problematyczna kwestia. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z informacjami udostępnionymi przez producentów cegieł. Okazuje się bowiem, że metody czyszczenia mogą różnić się w zależności od tego, jaki materiał wybierzemy. Zastanówmy się, co tak właściwie chcemy zrobić. Niekiedy zależy nam na uzyskaniu ogólnej czynności, innym razem jest to natomiast punktowa obróbka plamy. Woda czy też łagodny płyn to w praktyce najpopularniejsze środki czystości. Nie jest on szkodliwy dla cegły, jednocześnie świetnie radzi sobie z zabrudzeniami. Alternatywnym rozwiązaniem jest woda i ocet. W ten sposób możemy bowiem pozbyć się problematycznej z pozoru pleśni, co warto mieć na uwadze. Istnieją też środki komercyjne, które dostępne są bezpośrednio w punktach handlowych. Unikajmy ostrych środków czyszczących, jeśli nie są one niezbędne, bowiem można w ten sposób uszkodzić powierzchnię- tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.
W jaki sposób skutecznie nakładać roztwór czyszczący?
Przede wszystkim załóżmy rękawiczki ochronne- są one niezbędne, aby chronić nasze dłonie, tym bardziej, jeśli wykorzystujemy szczotkę wyróżniającą się krótkim włosiem. Warto nakładać preparat na małych odcinkach, w przeciwnym wypadku substancja może wyschnąć. Zwróćmy uwagę na instrukcję znajdującą się na opakowaniu- wbrew pozorom bardzo często znajdują się tam przydatne informacje, które mogą ułatwić nam wykonywanie niektórych czynności. Większość środków musi pozostać na cegle przez kilka minut, co umożliwia pozbycie się nawet najtrudniejszych pozostałości. Po umieszczeniu preparatu na kostce należy trzeć płyn za pomocą specjalnej szczotki.