Jak działa czujnik ruchu?
Kategorie:

Jak działa czujnik ruchu?

Jak działa czujnik ruchu? Elementy takie, jak czujniki ruchu stają się coraz popularniejsze. Wynika to ze wzrostu maszyn automatycznych, takich jak roboty, ale też z systemów oświetlenia, które, dzięki fotokomórce, reaguje na ruch. Rozwój technologii pozwala na coraz wszechstronniejsze wykorzystanie elementów tego typu.

Zasada działania czujników ruchów

By zrozumieć mechanikę działania tego typu urządzeń, trzeba mieć na uwadze, iż istnieje ich kilka typów, z uwagi na wszechstronne przeznaczenie, ale też szczegółowe wymagania, jeśli chodzi o montaż czujnika przy okazji poszczególnych urządzeń. Jednym z ich podstawowych rodzajów są czujniki pasywne – ich zadanie polega przede wszystkim na zbieraniu informacji z otoczenia oraz ich analizie.

Pasywne czujniki ruchu

Działanie tego czujnika bazuje na wykrywaniu ruchu podczerwieni. Innymi słowy reaguje on na ciepło emitowane przez ludzkie ciało. Jest jak inteligentny termometr, który wykrywa zmianę temperatury w swoim otoczeniu i na tej podstawie podejmuje konkretną akcję. Poprzez bardzo szczegółowy rozkład cieplny, a także innego typu czynniki, czujnik ten jest w stanie także rozróżnić ciepło ciała ludzkiego i zwierzęcego. Świetnie sprawdzają się umieszczone na ścianie lub pod sufitem. Brak wysyłania sygnału z czujnika sprawia, iż ma swoje zastosowanie wyłącznie w pomieszczeniu, gdzie został umieszczony.

Aktywny czujnik ruchu

Urządzenia tego typu emitują fale elektromagnetyczne lub też ultradźwiękowe. Na podstawie analizy fali, która powróciła do urządzenia, możliwe jest wykrycie ruchu. W przypadku, gdy wysłana fala ma taką samą długość, co odebrana, informacją zwrotną jest brak zmiany w ułożeniu przedmiotów, np. w pomieszczeniu. W sytuacji, gdy na drodze fali pojawi się jakiś obiekt, jej częstotliwość ulega zmianie. To natomiast postrzegane jest przez urządzenie jako forma ruchu.

Laserowe czujniki ruchu

Podobnie jak w przypadku innych czujników ruchu aktywnych, tak też tutaj zachodzi proces przesłania fali oraz jej odbioru. W tym przypadku wysłana zostaje wiązka skupionego promieniowana elektromagnetycznego, najczęściej z zakresu światła widzialnego. Czujniki tego typu doskonale nadają się do niewielkich, wąskich pomieszczeń, dlatego wykorzystywane są przy okazji okazji załączania instalacji oświetleniowej na klatce schodowej, czy kabinie toaletowej.

Mikrofalowy czujnik ruchu

W tym przypadku urządzenie wysyła oraz odbierane mikrofale elektromagnetyczne. Ich zaletą jest jednoczesna, duża czułość i obojętność na zmianę temperatury. Urządzenie sprawdza się, jeśli chodzi o wykrywanie ruchu bezpośrednio za niewielkiej grubości ścianami, czy szkłem. Możliwość regulowania zasięgu fali dużym stopniu przekłada się na ich funkcjonalność oraz wszechstronność.

Czujniki wizyjne

Są to swego rodzaju kamery, które zbierają informację z otoczenia w postaci obrazu i na tej podstawie dokonują analizy. To rozwiązanie często wykorzystywane jest przy okazji monitoringów, które spotkać można w galeriach handlowych, czy innych dużych gabarytowo obiektach.

Ultradźwiękowy czujnik ruchu

W tym przypadku urządzenie emituje falę ultradźwiękową, o częstotliwości, której nie wychwytuje ludzkie ucho. Działanie tego urządzenia zbliżone jest do echolokacji, którą wykorzystują nietoperze, również sonarów. Są bardzo skuteczne, a jednocześnie odnotowuje się znikomy pobór energii, dlatego wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie liczy się skuteczność. jak w przypadku czujników, które stosowane są przy okazji pojazdów samochodowych.

Zobacz również:

Czujnik ruchu oraz zmierzchu

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działaniaZ pewnością wiele osób bardzo ceni sobie lampy garażowe, które wyposażone są w czujnik ruchu. Jednak istotne jest, aby światło zapalało się wyłącznie o określonych porach, to jest po zmierzchu. W ciągu dnia jest zupełnie niepotrzebne. Ten typ czujnika funkcjonuje tak skutecznie, ponieważ dodatkowo wyposażony został w funkcję rozpoznawania natężenia światła.

Nowoczesne czujniki ruchu

Często spotykało się sytuacje, w której ktoś przebywał jeszcze w pomieszczeniu, wykonywał przy tym ruch, jednak po upływie określonego czasu światło gasło, by po chwili znowu się włączyć. Dlatego współcześni producenci tego typu elementów, stwierdzili, iż skoro urządzenie jest czujnikiem ruchu, za każdym razem, gdy pojawi się ruch, czas od włączenia się, np. lampy do jej wyłączenia, powinien być liczony od zera. Oznacza to, iż światło będzie zaświecone tak długo, jak urządzenie będzie pozyskiwać informację na temat ruchu. Pozwoli to w większym stopniu wykorzystać wszelkiego rodzaju urządzenia i instalacje, w których zastosowani czujniki ruchu.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są czujniki ruchu?

W dalszym ciągu sektor oświetleniowy, tak samo oświetlenia zewnętrznego, jak również wewnętrznego w dużym stopniu wykorzystuje różnego typu czujniki ruchu. Ich podstawową zaletą jest redukcja kosztów, związanych z oświetleniem, w przypadku braku ruchu światło gaśnie po określonym czasie. Dodatkowo podnoszą komfort użytkowania danych pomieszczeń, jaka też obiektów typu bloki mieszkalne, czy różnego typu biurowce.